Kontrakt na dostawy LNG z państwowym China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) opiewa na 20 lat. Kwota transakcji nie została podana. Kontrakt opiewa na ponad 20 mld dol.. Do tego BP razem z Shell będą wydobywać gaz z szelfu Morza Południowo-Chińskiego. A co ważniejsze, oba koncerny zaangażują się w poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego na terenie Chin. Kraj ten ma największe szacowane zasoby tego surowca na świecie (ponad 32 bln m3).

Podpisane kontrakty tworzą realną konkurencję Gazpromowi i innym rosyjskim koncernom, które mają w planach sprzedaż gazu skroplonego na chiński rynek. Taką strategię przyjęły już Rosneft (planowany zakład LNG na Sachalinie), Novatek (półwysep jamalski) i oczywiście Gazprom, które chce budować drugi zakład skraplania gazu pod Władywostokiem i zwiększa moce już istniejącego na Sachalinie.

Na dziś Rosja - posiadacz największych na świecie zasobów gazu ziemnego nie liczy się na rynku LNG. Ma jeden zakład skraplania o mocy do 10 mln ton rocznie i 5 proc. udział w globalnym rynku.