W drugim kwartale 2015 r. Państwowy Instytut Geologiczny powi nien podać prognozy zasobów ropy i gazu w polskich skałach łupkowych.
– Zostaną one oszacowane na podstawie kilkudziesięciu odwiertów – zapowiada Maciej Grabowski, minister środowiska.
Do tej pory wykonano ich 67. Najwięcej łupkowych odwiertów zrealizowały państwowe koncerny. PGNiG wykonał 16, a PKN Orlen – 11.
Poprzedni raport na temat łupkowych zasobów opublikowano w marcu 2012 r. Został przygotowany na podstawie odwiertów wykonanych w ubiegłym wieku. Według niego Polska posiada 346–768 mld m sześc. gazu i 215–268 mln ton ropy z łupków. Dla porównania – zużycie błękitnego paliwa w naszym kraju wynosi 15 mld m sześc. rocznie, a nasze rafinerie przerabiają 24 mln ton ropy.
Razem z łupkowymi szacunkami PIG opublikuje prognozy dotyczące złóż typu tight, czyli ropy i gazu uwięzionych w izolowanych porach skalnych. Do tej pory w Polsce nie pokuszono się o określenie tych zasobów, mimo że poszukiwania prowadzi m.in. PGNiG. Co więcej, kilka tygodni temu spółka informowała o odkryciu złóż tight w pobliżu Poznania. Z wstępnych szacunków wynika, że zasoby wynoszą 1–1,5 mld m sześc. gazu.