Spadnie tarfya na gaz PGNiG

Od maja powinna spaść taryfa hurtowa na błękitne paliwo. W ocenie analityków przecena może sięgnąć nawet 10–15 proc.

Aktualizacja: 14.04.2015 07:41 Publikacja: 13.04.2015 21:00

Jeśli nowy cennik będzie obowiązywał do końca roku, to duzi odbiorcy mogą zapłacić o 10–15 proc. mni

Jeśli nowy cennik będzie obowiązywał do końca roku, to duzi odbiorcy mogą zapłacić o 10–15 proc. mniej za paliwo niż dotychczas.

Foto: Bloomberg

Od początku przyszłego miesiąca najwięksi odbiorcy błękitnego paliwa w Polsce będą mniej płacić za gaz kupowany od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, do którego należy obecnie ponad 90 proc. krajowego rynku.

– Spółka wnioskuje o obniżenie taryfy hurtowej na gaz ziemny – poinformowała „Rzeczpospolitą" osoba mająca informację na temat złożonego wniosku. Skala obniżki i termin obowiązywania nowego cennika nie są jeszcze ustalone.

Strony postępowania nie udzielają informacji na temat ciągle trwających w tej sprawie rozmów. – Odnośnie do toczącego się postępowania taryfowego PGNiG mogę powiedzieć tylko tyle, że nowa taryfa musi zostać ogłoszona najpóźniej do czwartku, 16 kwietnia – wtedy będzie mogła wejść w życie od 1 maja – twierdzi Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.

Z kolei Mariusz Zawisza, prezes PGNiG w poniedziałkowym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" poinformował jedynie, że nowy cennik dla klientów hurtowych jest w przygotowaniu. Obecna obowiązuje do końca kwietnia.

– Skala obniżki taryfy hurtowej dla PGNiG w dużej mierze będzie uzależniona od okresu, na jaki prezes URE ją zatwierdzi. Jeśli zostanie określona do końca tego roku, to redukcja może sięgnąć 10–15 proc. przy założeniu, że czynniki makroekonomiczne nie ulegną istotnym zmianom – mówi Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku. Chodzi zwłaszcza o zbliżony do obecnego kurs ropy naftowej (na poziomie około 60 dol. za baryłkę) i kurs dolara (około 3,7–3,8 zł).

Zdaniem Kliszcza obniżka taryfy będzie mniejsza, jeśli zostanie określona na krótszy okres niż do końca roku. W grę prawdopodobnie wchodzi okres do końca wakacji. Przy takim założeniu również kolejna taryfa byłaby obniżona.

- W?mojej ocenie prezes URE zatwierdzi nową taryfę hurtową dla PGNiG na okres trzech–czterech miesięcy, co oznacza, że po wakacjach możemy spodziewać się kolejnej zmiany. Jest to dobre rozwiązanie, wziąwszy pod uwagę zmienną sytuację na rynku surowcowym i?walutowym – twierdzi Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK. Jego zdaniem częstsza zmiana taryfy oznacza, lepsze dostosowanie taryf do cen rynkowych gazu. Tym samym duzi odbiorcy gazu nie będą przegrywali walki konkurencyjnej z powodu wyższych kosztów wynikających z zakupu droższego gazu.

Kasowicz nie oszacował, o ile prezes URE obniży taryfę. Jego zdaniem skala zniżek będzie jednak mniejsza, niż wynikłoby to z procentowej zmiany ceny ropy wyrażonej w dolarze. Wszystko za sprawą stosunkowo wysokiego kursu amerykańskiej waluty.

– Szczególnie duże korzyści z obniżki taryfy mają szanse osiągnąć najwięksi odbiorcy gazu w Polsce, tacy jak Grupa Azoty i PKN Orlen. W ich przypadku oszczędności w skali roku mogą sięgnąć nawet 150–200 mln zł – szacuje Kliszcz.

Grupa Azoty zużywa rocznie około 2 mld m sześc. gazu. Dla porównania w całej Polsce konsumpcja błękitnego paliwa wynosi około 15–16 mld m sześc. rocznie. W ubiegłym roku w Grupie Azoty około 60 proc. zakupów gazu było realizowanych w ramach taryfy.

Z kolei w PKN Orlen ubiegłoroczne zużycie gazu wyniosło 1,1 mld m sześc. Prawie 70 proc. surowca płocki koncern nabył od PGNiG. Obniżka taryfy jest dla Orlenu ważna, gdyż w kolejnych latach będzie znacząco zwiększał zapotrzebowanie na błękitne paliwo. Wszystko z powodu budowanych elektrociepłowni we Włocławki i Płocku, które mają być zasilane gazem.

Według Kliszcza w przypadku PGNiG obniżka taryfy na szacowanym przez spółkę poziomie zapewne miałaby neutralny wpływ na wyniki firmy i kurs jej akcji. Obecna taryfa hurtowa na gaz określona dla PGNiG funkcjonuje od początku tego roku. Wówczas obniżono ją o 4 procent.

Z kolei średnie ceny surowca sprzedawanego przez PGNiG Obrót Detaliczny dla około 6,5 mln gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm obniżono o 0,8–1,8 proc. Końcowe rachunki za gaz spadły jednak minimalnie m.in. z powodu wzrostu trafy przesyłowej Gaz-Systemu i dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Wszystkie te cenniki obowiązują do końca roku.

Od początku przyszłego miesiąca najwięksi odbiorcy błękitnego paliwa w Polsce będą mniej płacić za gaz kupowany od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, do którego należy obecnie ponad 90 proc. krajowego rynku.

– Spółka wnioskuje o obniżenie taryfy hurtowej na gaz ziemny – poinformowała „Rzeczpospolitą" osoba mająca informację na temat złożonego wniosku. Skala obniżki i termin obowiązywania nowego cennika nie są jeszcze ustalone.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie