Reklama
Rozwiń

Berlin nie chce wspierać OZE

Koniec dopłacania z pieniędzy podatników do wiatraków, solarów i biogazowni, zakłada nowa strategia energetyka dla Niemiec.

Aktualizacja: 02.12.2016 12:05 Publikacja: 02.12.2016 10:23

Berlin nie chce wspierać OZE

Foto: Bloomberg

Der Spiegel dotarł do projektu nowej polityki energetycznej Niemiec opracowanego przez Komitet Federalny do spraw Finansów, Gospodarki i Energii CDU. Dokument zakłada szybkie zakończenie subsydiów płaconych dla deweloperów wiatraków, paneli słonecznych i elektrowni biogazowych. Branża miałaby sama się finansować. „Opracujemy koncepcję wyjścia z subsydiowania OZE przed końcem następnego okresu wyborczego", piszą autorzy projektu programu CDU. Zanim wprowadzą takie rozwiązanie do swojego programu, chcą zapytać o zdanie samych Niemców. Profesor Andrzej Strupczewski ekspert Narodowego Centrum Badań Jądrowych przypomina, że inne kraje już wcześniej zmniejszyły lub zlikwidowały państwowe subsydia dla branży zielonej energii.  Francja zmniejszyła dopłaty do paneli słonecznych ponad czterokrotnie w 2014 roku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym