To o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wynik oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych sięgnął 3,37 mld zł i był o 17 proc. lepszy. „Jest to efekt wyższej dyspozycyjności kluczowych jednostek wytwórczych, wyższego wolumenu produkcji oraz bardziej konkurencyjnej kosztowo struktury wytwarzania opartej na węglu brunatnym" - tłumaczy spółka w komunikacie.

Największy udział w zysku EBITDA grupy PGE w pierwszym półroczu 2017 r. miał segment energetyki konwencjonalnej, który wyniósł ponad 1,6 mld zł. Segment dystrybucji zanotował ponad 1,22 mld zł, segment obrotu wygenerował 422 mln zł, a segment energetyki odnawialnej 169 mln zł. - 20-procentowy wzrost produkcji z Elektrowni Bełchatów obrazuje skuteczność przeprowadzonej modernizacji i podkreśla rolę węgla brunatnego w polskim systemie elektroenergetycznym. Mając na względzie efektywność wytwarzania modernizujemy również bloki 1-3 w Turowie – stwierdził cytowany w komunikacie Henryk Baranowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

W I półroczu 2017 r. produkcja energii w grupie wyniosła 27,88 TWh, z czego 19,98 TWh z węgla brunatnego. To efekt mniejszego o ponad 8 tys. godzin obciążenia remontowego, związanego z powrotem do pracy bloków Elektrowni Bełchatów modernizowanych przed rokiem. Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 5,22 Twh, co oznacza 10-proc. spadek. Był on efektem większego o 3,8 tys. godzin obciążenia remontowego, głównie w Elektrowni Dolna Odra. Produkcja energii w elektrowniach wiatrowych wzrosła o 19 proc. rok do roku, osiągając 0,62 TWh, co wynika z korzystnych warunków pogodowych. O 11 proc. wzrósł również wolumen produkcji z gazu, który w raportowanym okresie wyniósł 1,46 TWh. Na wynik ten wpłynęło przekazanie do eksploatacji w styczniu 2017 r. nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów. Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wyniósł 17,5 TWh i był o 3,5 proc. wyższy w stosunku do okresu bazowego.