Joe Biden obiecuje drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w USA

Biały Dom na kilka godzin przed rozpoczynającym się dziś szczytem klimatycznym ogłosił ambitne cele. Prezydent Joe Biden zobowiązuje się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w USA o 50 – 52 proc. do 2030 r.

 

Dziś rozpoczyna się organizowany przez prezydenta Joe Bidena dwudniowy międzynarodowy szczyt klimatyczny. Wydarzenie będzie prowadzone w formie zdalnej, a wśród 40 światowych przywódców, którzy wezmą udział w szycie jest również Andrzej Duda.

Joe Biden, prezydent USA/AFP

Przed rozpoczęciem wydarzenia, Joe Biden obiecał redukcję emisji gazów cieplarnianych przez USA o przynajmniej połowę do 2030 r. Cel dwukrotnie zwiększa wcześniejsze zobowiązanie tego kraju w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r., kiedy to administracja Obamy postanowiła obniżyć emisję o 26 – 28 proc. do 2025 r. Stany Zjednoczone nie są obecnie nawet w połowie drogi do osiągnięcia tego celu.

Plan jest bardzo ambitny, ale potwierdza, że prezydent USA uczynił walkę z kryzysem klimatycznym jednym z głównych priorytetów swojej administracji. Biden stwierdził, że rozwój oparty o odnawialne źródła energii będzie kluczowy na drodze do odbicia gospodarczego po pandemii koronawirusa.

Adobe Stock

Szczyt jest szansą dla Stanów Zjednoczonych na ponowne przyłączenie się do globalnych wysiłków na rzecz klimatu po tym, jak administracja Trumpa opuściła kraj z porozumienia paryskiego, wstrzymała wszystkie rządowe wysiłki na rzecz ograniczenia emisji i cofnęła ponad 100 przepisów środowiskowych, które ograniczały produkcję paliw kopalnych.

Prezydent Joe Biden zobowiązał się również do kontynuowania swojej obietnicy wyborczej dekarbonizacji krajowego sektora energetycznego do 2030 r. i wprowadzenia kraju na ścieżkę zerowej emisji netto do połowy wieku. W szczycie klimatycznym wezmą udział m.in. przedstawiciele z Chin i Indii i oczekuje się, że kraje te ogłoszą nowe zobowiązania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE ścina wydatki o ponad 1 mld zł

Polska Grupa Energetyczna zrezygnowała z projektów o łącznej wartości ponad 1 mld zł, które ...

Gazprom traci cierpliwość

Rosjanie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że Dania nie da im zgody na przejście ...

Ropa podrożała za szybko

Ceny ropy nie są w stanie przekroczyć 50 dol. za baryłkę. Zdaniem analityków notowania ...

Nieplanowany przestój w rafinerii Unipetrolu

W rafinerii w Kralupach w Czechach, z powodu nadzwyczajnego zdarzenia, do jakiego doszło w ...

PKN Orlen importuje coraz więcej paliw

Sprzedaż oleju napędowego i benzyn jest bardziej opłacalna w Polsce niż za granicą. Rosnący ...

LNG coraz bardziej smakuje światu i Polsce

Rośnie popyt świata na czyste paliwo jakim jest gaz skroplony. Także Europa zwiększyła zakupy. ...