Gaz nie będzie paliwem transformacji?

Według nieoficjalnych informacji, elektrownie zasilane gazem ziemnym nie będą klasyfikowane jako „zrównoważone” lub „transformacyjne” inwestycje w Europie, chyba że spełnią limity emisji, które są jednak tak niskie, że żadna z nich nie jest obecnie w stanie ich spełnić.

Nowe pomysły zostaną przedstawione w nadchodzących tygodniach w ramach unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania, która określa, jakie rodzaje inwestycji wnoszą istotny wkład w walkę UE ze zmianami klimatycznymi – dowiedział się euractiv.com.

Z projektu przepisów, z którym zapoznał się portal wynika, że aby zakwalifikować się jako „zrównoważona” inwestycja, elektrownie gazowe nie mogłyby emitować więcej niż 100 gramów ekwiwalentu CO2 na kilowatogodzinę. Jednocześnie limit 100 gramów CO2 uniemożliwiłby określanie elektrowni gazowych jako technologii „przejściowej” na drodze do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

To fatalna wiadomość dla Polski, bowiem nowe przepisy utrudniłyby odejście od elektrowni opalanych węglem na rzecz elektrowni gazowych, które emitują średnio połowę ilości CO2.

Blok gazowy w Stalowej Woli/ materiały prasowe

James Watson, sekretarz generalny stowarzyszenia branżowego Eurogas powiedział, że elektrownie gazowe o cyklu mieszanym emitują obecnie 350-300 g CO2, co oznacza, że inwestorzy w krajach takich jak Polska mogą nie być w stanie uznać inwestycji CCGT (bloków gazowo-parowych) za działalność przejściową.

W związku z tym, Polska prawdopodobnie sprzeciwi się wprowadzeniu progu 100 g, gdy projekt zostanie przedłożony do zatwierdzenia delegatom krajowym UE. Tą drogą mogą również pójść inne kraje wschodzące z UE, które na początku tego roku wspólnie podpisały dokument popierający wykorzystanie gazu ziemnego. Budzi to obawy o rozłam między wschodem a zachodem w sprawie zmian klimatycznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sergiy Skrypka – Dywersyfikacja dostaw ropy do Polski

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Sergiy Skrypka, dyrektor generalny spółki Sarmatia. Budowa rurociągu ...

Niespodziewany spadek dostaw gazu ze Wschodu

Niższe o ok. 20 proc. dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu dla PGNiG zanotowano w ...

Wkrótce PGNiG rozpocznie import gazu z USA

Od przyszłego roku Cheniere Energy zacznie dostarczać LNG do gazoportu w Świnoujściu. Przez 24 ...

Rosneft wygrał z Gazpromem

Paliwowy gigant dostanie dostęp do gazociągu Gazpromu na Sachalinie. Otwiera to drzwi do budowy ...

Wysyp ofert antysmogowych w koncernach energetycznych

Spółki zetną stawki za prąd zużywany nocą w ofertach antysmogowych. To nieco uatrakcyjni promowane ...

PGNiG inwestuje w Skórczu

Koncern rozbuduje stację regazyfikacji LNG, dzięki czemu powstanie elektrociepłownia wytwarzająca w skojarzeniu prąd i ...