Wyjątkowa pomoc Brukseli dla republik bałtyckich

Komisja Europejska (KE) przeznaczyła rekordową kwotę 720 mln euro na drugi etap synchronizacji sieci energetycznych republik bałtyckich z Europą kontynentalną. Z tego 493 mln euro trafi na budowę połączenia podmorskiego między Litwą a Polską.

Projekt, który pozwoli Litwie, Łotwie i Estonii odciąć swoje sieci energetyczne od systemu BRELL – wspólnego z Rosją i Białorusią, otrzymał maksymalne możliwe dofinansowanie – 75 proc. kosztów inwestycji. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację najważniejszych elementów projektu – kabla podmorskiego Harmony Link między Litwą a Polską oraz budowę synchronicznych kompensatorów.

„To bezprecedensowa pomoc. Żaden projekt nie otrzymał jeszcze takiej pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Sieci Infrastrukturalnych – Connecting Europe Facility (CEF – red.) – skomentował minister energetyki Litwy Zygimantas Wajcziunas, cytowany przez agencję BNS.

Krajowa Dyspozycja Mocy PSE

Z pomocy finansowej w wysokości 720 mln euro aż 493 mln euro przeznaczono na budowę połączenia podmorskiego Harmony Link między Litwą a Polską. A 166,5 mln euro na wyposażenie synchronicznych kompensatorów na Litwie, Łotwie i Estonii. Reszta kwoty zostanie wydana na modernizację i rozbudowę sieci potrzebnych dla Harmony Link. „KE przyznała ponad 70 proc. finansowania na tym etapie. (…)Musimy podziękować (…)przede wszystkim Unii Europejskiej za solidarność i wsparcie „- dodał litewski minister. Według niego umowa o dofinansowanie powinna zostać podpisana w I kw 2021 roku.

W maju firmy przesyłowe z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski złożyły do ​​KE wspólny wniosek o 1,22 mld euro. To całkowity koszt projektu. Pod wnioskiem podpisały się Polskie Sieci Energetyczne, litewski Litgrid, łotewski Augstsprieguma tīkls, estoński Elering.

Przyjęty w 2019 r harmonogram prac zakłada, że w 2021 r zostanie przeprowadzony konkurs na wykonawcę inwestycji (położenie kabla na dnie Bałtyku). Budowa rozpocznie się w 2023 r. Dodatkowo grafik stanowi, że do 2021 r muszą zostać w trzech republikach zapewnione moce systemowe potrzebne do synchronizacji. Synchronizacja ma zostać zakończona nie później aniżeli w 2025 r. Komisja Europejska weźmie też udział w negocjacjach z Rosją i Białorusią na temat ostatecznego odłączenia republik nadbałtyckich od postkomunistycznego systemu BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nurkowie z KGHM pomogą w kopalni Zofiówka

Zastęp nurków z KGHM Polska Miedź przyjechał już na miejsce akcji ratunkowej w kopalni ...

Iran wspomaga Wenezuelę… ropą

Kraj posiadający największe zasoby czarnego złota na świecie, musi ją importować. Jedynym dostawcą jest ...

Europa kieruje się troską o skutki zmian klimatu

Już kilka lat temu ponad 90 proc. Europejczyków uważało narastające problemy klimatyczne za poważne ...

Rząd chce, by w 2025 roku po polskich drogach jeździł milion aut elektrycznych .

Kurtyka: Sukcesy elektromobilności

Nadchodzi era elektromobilności. Ponad 100 lat po zbudowaniu pierwszego samochodu elektrycznego możemy mówić, że ...

Ukraina importuje ropę z… USA

Pierwsza w historii partia amerykańskiej ropy dobiła do terminalu w Odessie. To odpowiedź Kijowa ...

KGHM sprowadza z Chin sprzęt medyczny za ponad 15 mln usd.

W czwartek, 26 marca o godz. 14.00 wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie specjalny samolot ...