Wyjątkowa pomoc Brukseli dla republik bałtyckich

Komisja Europejska (KE) przeznaczyła rekordową kwotę 720 mln euro na drugi etap synchronizacji sieci energetycznych republik bałtyckich z Europą kontynentalną. Z tego 493 mln euro trafi na budowę połączenia podmorskiego między Litwą a Polską.

Projekt, który pozwoli Litwie, Łotwie i Estonii odciąć swoje sieci energetyczne od systemu BRELL – wspólnego z Rosją i Białorusią, otrzymał maksymalne możliwe dofinansowanie – 75 proc. kosztów inwestycji. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację najważniejszych elementów projektu – kabla podmorskiego Harmony Link między Litwą a Polską oraz budowę synchronicznych kompensatorów.

„To bezprecedensowa pomoc. Żaden projekt nie otrzymał jeszcze takiej pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Sieci Infrastrukturalnych – Connecting Europe Facility (CEF – red.) – skomentował minister energetyki Litwy Zygimantas Wajcziunas, cytowany przez agencję BNS.

Krajowa Dyspozycja Mocy PSE

Z pomocy finansowej w wysokości 720 mln euro aż 493 mln euro przeznaczono na budowę połączenia podmorskiego Harmony Link między Litwą a Polską. A 166,5 mln euro na wyposażenie synchronicznych kompensatorów na Litwie, Łotwie i Estonii. Reszta kwoty zostanie wydana na modernizację i rozbudowę sieci potrzebnych dla Harmony Link. „KE przyznała ponad 70 proc. finansowania na tym etapie. (…)Musimy podziękować (…)przede wszystkim Unii Europejskiej za solidarność i wsparcie „- dodał litewski minister. Według niego umowa o dofinansowanie powinna zostać podpisana w I kw 2021 roku.

W maju firmy przesyłowe z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski złożyły do ​​KE wspólny wniosek o 1,22 mld euro. To całkowity koszt projektu. Pod wnioskiem podpisały się Polskie Sieci Energetyczne, litewski Litgrid, łotewski Augstsprieguma tīkls, estoński Elering.

Przyjęty w 2019 r harmonogram prac zakłada, że w 2021 r zostanie przeprowadzony konkurs na wykonawcę inwestycji (położenie kabla na dnie Bałtyku). Budowa rozpocznie się w 2023 r. Dodatkowo grafik stanowi, że do 2021 r muszą zostać w trzech republikach zapewnione moce systemowe potrzebne do synchronizacji. Synchronizacja ma zostać zakończona nie później aniżeli w 2025 r. Komisja Europejska weźmie też udział w negocjacjach z Rosją i Białorusią na temat ostatecznego odłączenia republik nadbałtyckich od postkomunistycznego systemu BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enea udostępniła elektroniczne biuro obsługi klientów

Ok. 2,5 mln klientów firmy energetycznej Enea może już korzystać z elektronicznego biura obsługi. ...

Wybuch w rafinerii we Włoszech

Płonie rafineria Eni w Lombardii. To największe zakłady we Włoszech. Przyczyną pożaru był wybuch ...

PGNiG kupił kolejny ładunek LNG

Centrica LNG Company Limited dostarczy na podstawie umowy spotowej prawie około 65 tys. ton ...

Janusz Steinhoff: Górnikom trzeba mówić prawdę

W wielu kopalniach kończą się zasoby i trzeba je zamknąć jak najszybciej, bo generują ...

Amerykańska energetyka słońcem stoi

W sektorze energetycznym w USA w 2016 r. tylko firmy naftowe zatrudniały więcej osób ...

Po pożarze zniszczone 1,2 km linii wysokiego napięcia

Ok. dwóch tygodni zajmie odbudowa ponad 1,2 km linii wysokiego napięcia zniszczonej w Tychach ...