Aktualizacja: 15.03.2025 15:42 Publikacja: 04.02.2025 04:21
Foto: Adobe Stock
Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki Litwy, ogłosił, że kraj jest technicznie gotowy do synchronizacji z sieciami energetycznymi Europy kontynentalnej. Nastąpi to 9 lutego za pośrednictwem rozbudowanego synchronicznego połączenia naziemnego LitPol Link między Litwą a Polską oraz Szwecją (NordBalt) i Finlandią (Estlink 1 i Estlink 2).
– Możemy stwierdzić, że jesteśmy gotowi na synchronizację. Gotowość techniczna jest naprawdę gwarantowana – powiedział dziennikarzom Vaičiūnas po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.
Zarząd Grupy Tauron spotkał się z samorządowcami z czterech miejscowości, w których spółka ma elektrownie węglowe. Siłownie Jaworzno III, Siersza, Łagisza i Łaziska będą wyłączone z eksploatacji najpóźniej w 2028 r.
Firmy energetyczne zwiększają liczbę umów na dofinansowanie rozwoju sieci na kolejne pięć i dziesięć lat. Rosnące nakłady to efekt działań URE.
Premier Ontario Doug Ford coraz ostrzej reaguje na karne cła, którymi prezydent USA Donald Trump groził Kanadzie już od miesięcy i ostatecznie wprowadził je z początkiem tego tygodnia. Prowincja może wstrzymać przepływ energii elektrycznej do Stanów Zjednoczonych.
Departament Stanu zakończył inicjatywę Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), zgodnie z którą USA zainwestowały setki milionów dolarów w odbudowę ukraińskiej sieci energetycznej po rosyjskich atakach.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Litwa rozpoczęła demontaż połączeń elektroenergetycznych z Rosją i Białorusią po synchronizacji sieci z Unią Europejską. Odzyskane konstrukcje, przewody, słupy i urządzenia trafią tam, gdzie są codziennie niszczone przez rosyjskiego agresora – na Ukrainę.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Stany Zjednoczone uniknęły zamknięcia rządu (government shutdown) po tym, jak Senat przyjął republikańską ustawę mającą na celu utrzymanie finansowania rządu przez następne sześć miesięcy. Za prowizorium budżetowym zagłosowało dwóch senatorów opozycji.
Po poświęconej wojnie na Ukrainie wideokonferencji z przedstawicielami 25 państw gospodarz tego spotkania Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii zapowiedział przyspieszenie pomocy wojskowej dla Ukrainy i zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - Będziemy dalej szukać legalnych rozwiązań, aby Rosja zapłaciła Ukrainie za wyrządzone szkody – powiedział.
Ukraińska armia nie została okrążona przez Rosjan w obwodzie kurskim, jednak siły przeciwnika gromadzą się przy granicy, by uderzyć na obwód sumski (Ukrainy) - oświadczył we wpisie w serwisie Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Węgierski Wizz Air poszedł w ślady Ryanaira. Nie ma już pobłażania dla niesfornych pasażerów. Brytyjka, która wypiła za dużo i zrobiła awanturę na pokładzie, musiała wysiąść w połowie trasy i słono za to zapłaciła.
Szefowie wszystkich pięciu partii w grenlandzkim parlamencie wystosowali wspólne oświadczenie w sprawie „powtarzających się wypowiedzi (prezydenta USA Donalda Trumpa) o przejęciu i kontroli Grenlandii”. Jak napisali w oświadczeniu, takie słowa są nieakceptowalne.
– Właściciel obrazu tłumaczył, że jego ojciec kupił go od handlarza dziełami sztuki. Nie miał pojęcia, że wcześniej to dzieło zostało skradzione – mówi Arthur Brand, holenderski ekspert nazywany „Indianą Jonesem świata sztuki”, który przyczynił się do identyfikacji obrazu Pietera Brueghela młodszego skradzionego z Muzeum Narodowego w Gdańsku w 1974 roku.
Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do USA dla obywateli kilkudziesięciu krajów - podaje Reuters, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą oraz na treść wewnętrznej notatki, do której dotarli dziennikarze agencji.
W Wiecznym Mieście otwarto właśnie wystawę dzieł Caravaggia, które powstały w rzymskim okresie jego twórczości. Do lipca będzie można zobaczyć ponad połowę z przypisywanych malarzowi obrazów. Niektóre są prezentowane szerokiej publiczności po raz pierwszy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas