Białoruś nie ma komu sprzedawać prądu

Ukraina przerwała import energii elektrycznej z Rosji i Białorusi. Dla tej ostatniej to poważny cios w państwowe finanse.


Decyzja Narodowej Komisji ds regulacji energetycznych Ukrainy została podjęta w środę.
„Operatorowi systemów przesyłu (nakazujemy-red): anulować wszystkie wyniki tegorocznych aukcji, w których zostały rozdzielone moce przesyłowe na 2020 r, w szczególności dotyczy to łączy międzynarodowych między Ukrainą a państwami, które są stronami Wspólnoty Energetycznej, a także spoza wspólnoty” – cytuje agencja Unian.

Bloomberg

Operator ukraińskich sieci – Ukrenergo ma zwrócić pobrane już wpłaty od dostawców z krajów, które nie są uczestnikami Wspólnoty Energetycznej, a więc Rosji i Białorusi. A także rozwiązać dotychczas podpisane porozumienia o przepustowości między sieciami. Walery Tarasiuk szef komisji tłumaczy, że taka decyzja jest spowodowana narodową kwarantanną na Ukrainie. „Zdecydowaliśmy się anulować roczne aukcja na rozdział mocy przesyłowych. I ograniczyć do zera a więc odwołać, aukcje miesięczne i dzienne. W związku z obecną sytuacją, każdy dolar powinien pozostać w kraju”.

Bloomberg


Decyzja Ukrainy jest szczególnie bolesna dla białoruskiego budżetu. Kraj ma nadmiar energii elektrycznej, a w bliskiej perspektywie jest ogromna produkcja (pierwszy reaktor o mocy 1,2 MW) z elektrowni atomowej w Ostrowcu przy granicy litewskiej. Ma ona produkować 40 proc. prądu potrzebnego Białorusi. Z tym prądem nie wiadomo, co zrobić. Według ocen eksperckich nadwyżka prądu wyniesie 14 mld kWh. Białorusini mieli nadzieję, że będą eksportować prąd do Polski i na Litwę. Oba kraje już zapowiedziały, że nie będą importować energii z Białorusi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Żegnajcie petrodolary, witaj petroeuro

Rosyjski Rosneft – największy dostawca ropy na europejski rynek, zaczyna przejście na kontrakty w ...

Wyższa cena ropy poprawia wyniki Exxon

Wzrost cen ropy naftowej poprawił znacząco wyniki koncernu Exxon w drugim kwartale tego roku. ...

Gazprom z maksymalnym zyskiem

Rosyjski gigant gazowy będzie miał za 2018 r największy od pięciu lat czysty zysk. ...

Upały przywołują widmo stopni zasilania

Operator dmucha na zimne w gorące dni. Czy klimatyzatory mogą zabrać prąd fabrykom? We ...

Ekolodzy wygrali z Trumpem rurociągi powstaną później

Administracja Donalda Trumpa nie wznowi programu budowy nowych gazociągów i ropociągów. Decyzja sądu utrudnia ...

Prąd drożeje, rząd ma pomóc firmom

Rząd pracuje nad pakietem rozwiązań dla przemysłu, które zawierać będą działania osłonowe w związku ...