ME: Rosatom chciałby dominującej pozycji w regionie

Bloomberg

Ministerstwo energii wyklucza zaangażowanie Rosatomu do polskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce stwierdza.

Jak nam przekazali przedstawiciele resortu w dialogu prowadzonym przez PGE z podmiotami zainteresowanymi realizacją projektu rosyjska spółka nie uczestniczyła. Jednocześnie rozpoczęła ona budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim, co – jak stwierdza ME – wyklucza równoległe zaangażowanie w projekt polski. – Elektrownia w Obwodzie Kaliningradzkim stanowi konkurencję dla planowanych do budowy elektrowni, w tym jądrowych w północnej części Polski i stąd też trudno tę deklarację ocenić inaczej jak zapewnienie dominującej pozycji w regionie – dodała Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzeczniczka ME.

Chodzi o wczorajsze podane przez PAP wypowiedzi Dmitrija Suchanowa, przedstawiciela Rosatomu, który poinformował o zainteresowaniu spółki udziałem w polskim projekcie, jeśli przetarg na jej budowę zostanie ogłoszony.

Według dotąd zakładanej przez PGE EJ1 procedury wyłaniania wykonawcy i dostawcy technologii dla takiej siłowni (w tzw. przetargu zintegrowanym), spółka miała zaprosić do przetargu pięć konsorcjów. Wśród nich byli GE-Hitachi Nuclear Energy Americas, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear, Westinghouse Electric Company i Electricite de France/Areva.

Na razie jednak nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy zaktualizowany harmonogram. Prawdopodobne jest, że projekt atomowy zostanie zamrożony lub będzie prowadzony w ograniczonym zakresie.

Jak nas poinformowało Ministerstwo Energii do końca br. zakończy niezbędne prace i analizy w zakresie modelu organizacyjno – finansowego polskiego projektu jądrowego oraz jego harmonogramu, w wyniku których przestawiony zostanie preferowany model rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Mogą Ci się również spodobać

Gazoport w Gdańsku na unijnej liście

Komisja Europejska przyznała inwestycji dotyczącej budowy terminalu LNG typu FSRU status tzw. projektu będącego ...

Rosjanie masowo nie płacą Gazpromowi

Nikt nie ma takiego zadłużenia wobec Gazprom jak obywatele Federacji. Winni są rodzimemu dostawcy ...

Za drogi gaz z Gazpromu

Brak chętnych na gaz, który Gazprom wystawił na swoją pierwszą w historii aukcję elektroniczną. ...

Tankowce, które nie tankują

Amerykańskie sankcje unieruchomiły w portach około trzech procent wszystkich tankowców świata. Według danych zebranych ...

Putin dyskredytuje Gazprom

Prezydent Rosji przyznał, że zysk Gazpromu jest „papierowy”. Akcje koncernu poleciały w dół. – ...

Ropa najdroższa od trzech lat

Obawy przed amerykańsko-rosyjskim starciem w Syrii podsyciły zwyżkę cen ropy naftowej. Cena ropy gatuntku ...