ME: Rosatom chciałby dominującej pozycji w regionie

Bloomberg

Ministerstwo energii wyklucza zaangażowanie Rosatomu do polskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce stwierdza.

Jak nam przekazali przedstawiciele resortu w dialogu prowadzonym przez PGE z podmiotami zainteresowanymi realizacją projektu rosyjska spółka nie uczestniczyła. Jednocześnie rozpoczęła ona budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim, co – jak stwierdza ME – wyklucza równoległe zaangażowanie w projekt polski. – Elektrownia w Obwodzie Kaliningradzkim stanowi konkurencję dla planowanych do budowy elektrowni, w tym jądrowych w północnej części Polski i stąd też trudno tę deklarację ocenić inaczej jak zapewnienie dominującej pozycji w regionie – dodała Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzeczniczka ME.

Chodzi o wczorajsze podane przez PAP wypowiedzi Dmitrija Suchanowa, przedstawiciela Rosatomu, który poinformował o zainteresowaniu spółki udziałem w polskim projekcie, jeśli przetarg na jej budowę zostanie ogłoszony.

Według dotąd zakładanej przez PGE EJ1 procedury wyłaniania wykonawcy i dostawcy technologii dla takiej siłowni (w tzw. przetargu zintegrowanym), spółka miała zaprosić do przetargu pięć konsorcjów. Wśród nich byli GE-Hitachi Nuclear Energy Americas, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear, Westinghouse Electric Company i Electricite de France/Areva.

Na razie jednak nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy zaktualizowany harmonogram. Prawdopodobne jest, że projekt atomowy zostanie zamrożony lub będzie prowadzony w ograniczonym zakresie.

Jak nas poinformowało Ministerstwo Energii do końca br. zakończy niezbędne prace i analizy w zakresie modelu organizacyjno – finansowego polskiego projektu jądrowego oraz jego harmonogramu, w wyniku których przestawiony zostanie preferowany model rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Mogą Ci się również spodobać

Umowa Energi i PSE

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę na świadczenie usługi pracy interwencyjnej z Energą Wytwarzanie W ...

Ceny ropy na huśtawce

Na rynku będzie mniej ropy – mówi Fatih Birol, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii. ...

Bruksela pogrozi paluszkiem Gazpromowi

Rosyjski koncern prawdopodobnie uniknie kary za monopolistyczne praktyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Po pięciu latach ...

PGNiG zaktualizowało strategię

Grupa kapitałowa w 2022 r. ma m.in. wypracować około 7,4 mld zł zysku EBITDA ...

Zagranica pochłania rosyjski gaz

Europa zwiększa import rosyjskiego gazu. Wśród liderów większych zakupów jest też Polska. Gazprom poinformował, ...

Szykuje się renesans współspalania w aukcjach

Na 13,38 mld zł wsparcia będą mogły liczyć zielone elektrownie w ramach przyszłorocznej aukcji ...