ME: Rosatom chciałby dominującej pozycji w regionie

Bloomberg

Ministerstwo energii wyklucza zaangażowanie Rosatomu do polskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce stwierdza.

Jak nam przekazali przedstawiciele resortu w dialogu prowadzonym przez PGE z podmiotami zainteresowanymi realizacją projektu rosyjska spółka nie uczestniczyła. Jednocześnie rozpoczęła ona budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim, co – jak stwierdza ME – wyklucza równoległe zaangażowanie w projekt polski. – Elektrownia w Obwodzie Kaliningradzkim stanowi konkurencję dla planowanych do budowy elektrowni, w tym jądrowych w północnej części Polski i stąd też trudno tę deklarację ocenić inaczej jak zapewnienie dominującej pozycji w regionie – dodała Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzeczniczka ME.

Chodzi o wczorajsze podane przez PAP wypowiedzi Dmitrija Suchanowa, przedstawiciela Rosatomu, który poinformował o zainteresowaniu spółki udziałem w polskim projekcie, jeśli przetarg na jej budowę zostanie ogłoszony.

Według dotąd zakładanej przez PGE EJ1 procedury wyłaniania wykonawcy i dostawcy technologii dla takiej siłowni (w tzw. przetargu zintegrowanym), spółka miała zaprosić do przetargu pięć konsorcjów. Wśród nich byli GE-Hitachi Nuclear Energy Americas, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear, Westinghouse Electric Company i Electricite de France/Areva.

Na razie jednak nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy zaktualizowany harmonogram. Prawdopodobne jest, że projekt atomowy zostanie zamrożony lub będzie prowadzony w ograniczonym zakresie.

Jak nas poinformowało Ministerstwo Energii do końca br. zakończy niezbędne prace i analizy w zakresie modelu organizacyjno – finansowego polskiego projektu jądrowego oraz jego harmonogramu, w wyniku których przestawiony zostanie preferowany model rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Mogą Ci się również spodobać

Inteligentne liczniki – strony wymieniają się pozwami, a spór nadal nie rozwiązany

Spodziewaliśmy się takiej reakcji. Wcześniej złożyliśmy pozew na kwotę 174 mln zł. Nie mieliśmy ...

BP pozostanie firmą paliwową, ale chce uczestniczyć w OZE i elektromobilności

Koncern paliwowy BP przewiduje, że w perspektywie kilkunastu lat tradycyjne paliwa, jak ropa naftowa ...

Buzek: Transformacja energetyczna Polski jest konieczna

Będziemy mogli liczyć na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji tylko wtedy, gdy Polska zadeklaruje ...

Ropa gwałtownie tanieje

Po raz pierwszy od listopada cena baryłki spadła poniżej 50 dolarów. To reakcja rynków ...

Nadchodzi fala zwolnień w kopalniach i kres górnictwa

Wysokie ceny węgla na polskim rynku i stopniowe odchodzenie energetyki od tego surowca oznaczają ...

Fortum wykupi Duon do końca

Fortum Holding ogłosił przymusowy wykup ponad 7,96 mln akcji Duonu, uprawniających do 6,65 proc. ...