Indie stawiają na atom

123rf.com

Rząd w Delhi zdecydował o budowie dziesięciu nowych reaktorów jądrowych na potrzeby krajowej energetyki.

Moc łączna nowych reaktorów ma wynieść 7000 MW co pozwoli podwoić produkuję obecnie pracujące bloków energetycznych w hinduskich siłowniach atomowych, podała Deutsche Welle.

Rządowe plany stanowią, że reaktory od projektu do budowy zostaną wykonane przez firmy hinduskie. Da to 33 tysiące nowych miejsc pracy.

Dziś w Indiach pracują 22 reaktory o mocy łącznej 6780 MW. W budowie są kolejne o mocy łącznej 6700 MW. mają być gotowe w latach 2021-2022. To znacząco zmieni udział energetyki atomowej w bilansie kraju.

Obecnie 70 proc. prądu dostarczają tradycyjne elektrownie w większości węglowe. Według rządowej strategii energetycznej, do 2030 r w Indiach 40 proc. prądu ma być produkowane ze źródeł odnawialnych i nieemitujących zanieczyszczeń jak energetyka jądrowa. Problem smogu jest szczególnie poważny w hinduskich mega miastach jak stolica Dheli.

Obecnie 15,5 proc. energii Indie produkują z OZE; daje to subkontynentowi 4,5 procentowy udział w globalnym rynku zielonej energetyki. Atom dostarcza 8,6 proc. potrzebnego prądu.

Mogą Ci się również spodobać

Problemy grup zakupowych

Powodem większych wydatków są kłopoty spółek handlujących energią, które przekazują schedę tzw. sprzedawcom rezerwowym. ...

Handel prądem wynosi się z giełdy

Mniejsza płynność na TGE na razie nie wpływa na hurtowe ceny energii. Ale giełdzie ...

PGNiG więcej zarabia

W ostatnich miesiącach koncern przede wszystkim zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu. Pogłębiły ...

Rząd chce wspólnych złóż

Zamiast fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG będzie łączenie ich działów poszukiwawczo-wydobywczych. Nie będzie zapowiedzianej ...

Większa dywidenda z Kogeneracji

Zarząd Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zaproponuje przeznaczenie na dywidendę za 2016 rok 98 mln ...

PGE grozi Enei pozwem. Powodem są zielone certyfikaty

Polska Grupa Energetyczna może wejść w spór sądowy z Eneą, która wypowiedziała długoterminowe umowy ...