Atom wraca do Japonii

123rf.com

Japońska polityka nuklearna pozostawia wiele do życzenia. Jednak wciąż rząd nie zmienia swojej strategii.

Atom musi być i kropka. Tak w skrócie można by opisać podejście prezentowane przez japońskiego premiera Shinzo Abe. Pierwszy reaktor elektrowni w Sendai na południu kraju zrestartowano 10 września, pełna gotowość operacyjną uzyskał 1 listopada, natomiast teraz włączany jest w tym samym ośrodku blok nr 2.

Krajowy Regulator ds. Atomowych zezwolił na aktywację, jednak ten sam urząd zmaga się wciąż z problemami dotyczącymi japońskiego sektora przemysłu atomowego. Procedury bezpieczeństwa rzekomo usprawnione po tragedii w Fukushimie nie działają, jak powinny. Po pierwszych dniach od restartu w Sendai zrobiło się niebezpiecznie po ulewnych deszczach. Naukowcy nic sobie nie robią z faktu, że w promieniu 150 km od elektrowni znajduje się kilkanaście czynnych wulkanów. Ośrodek ma być niby zabezpieczony, ale to samo mówiono o tym w Fukushimie.

Regulator ma problem nie tylko z egzekwowaniem nowych zasad bezpieczeństwa, ale także z tym, co zrobić z ośrodkiem w Monju. Zamiast przerabiać pluton generuje jedynie ogromne koszty, ponieważ zaplanowana w nim technologia chłodzenia ciekłym sodem jest zbyt trudna do przeprowadzenia i niebezpieczna w obsłudze. Kłopotem jest także rosnącą liczbą odpadów z reaktorów, które muszą być gdzieś składowane w sytuacji, gdy koncepcja ich zrewitalizowania w ośrodkach typu tego z Monju raczej musi zostać porzucona.

Inspekcja drugiego reaktora w Sendai trwała zaledwie 2 dni. Wydaje się niewielkim czasem wobec tego, ile może zająć powrót do normalności, jeżeli dojdzie do powtórki z 11 marca 2011 roku. Dziś, po ponad 4 latach nie tylko ta,ten region, ale i cała Japonia nie jest taka sama.

Rząd premiera Abe naciska na powrót do atomu, a miejscowa ludność konsekwentnie się na to nie zgadza. Niestety zdanie rządu i regulatora zwycięża, zatem pozostaje jedynie modlić się o cud. Pod wulkanem i na atomie. Jeżeli w Sendai nic się nie popsuje, kolejne reaktory mają wznowić pracę w następnym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Czechy zatrzymały rurociąg „Przyjaźń”, Kreml zwołuje pilne spotkanie

Po Polsce, także Czechy wstrzymały import zanieczyszczonej rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Za cztery dni ...

Daleko od czystego powietrza

Sezon grzewczy rusza pełną parą, a w zasadzie w kłębach dymu. Sztandarowy program rządu, ...

MSP analizuje połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – poinformował ...

Finowie wchodzą do Potoku

Fiński koncern energetyczny Fortum został głównym akcjonariuszem niemieckiego uczestnika projektu Nord Stream 2. I ...

Irański gaz dla Europy

Teheran jest gotowy sprzedawać swój gaz na europejskim rynku i w tym celu zbudować ...

PGNiG chce wydobywać w Iranie

Giełdowa spółka podpisała list inwencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar. Decyzja ...