Atom wraca do Japonii

123rf.com

Japońska polityka nuklearna pozostawia wiele do życzenia. Jednak wciąż rząd nie zmienia swojej strategii.

Atom musi być i kropka. Tak w skrócie można by opisać podejście prezentowane przez japońskiego premiera Shinzo Abe. Pierwszy reaktor elektrowni w Sendai na południu kraju zrestartowano 10 września, pełna gotowość operacyjną uzyskał 1 listopada, natomiast teraz włączany jest w tym samym ośrodku blok nr 2.

Krajowy Regulator ds. Atomowych zezwolił na aktywację, jednak ten sam urząd zmaga się wciąż z problemami dotyczącymi japońskiego sektora przemysłu atomowego. Procedury bezpieczeństwa rzekomo usprawnione po tragedii w Fukushimie nie działają, jak powinny. Po pierwszych dniach od restartu w Sendai zrobiło się niebezpiecznie po ulewnych deszczach. Naukowcy nic sobie nie robią z faktu, że w promieniu 150 km od elektrowni znajduje się kilkanaście czynnych wulkanów. Ośrodek ma być niby zabezpieczony, ale to samo mówiono o tym w Fukushimie.

Regulator ma problem nie tylko z egzekwowaniem nowych zasad bezpieczeństwa, ale także z tym, co zrobić z ośrodkiem w Monju. Zamiast przerabiać pluton generuje jedynie ogromne koszty, ponieważ zaplanowana w nim technologia chłodzenia ciekłym sodem jest zbyt trudna do przeprowadzenia i niebezpieczna w obsłudze. Kłopotem jest także rosnącą liczbą odpadów z reaktorów, które muszą być gdzieś składowane w sytuacji, gdy koncepcja ich zrewitalizowania w ośrodkach typu tego z Monju raczej musi zostać porzucona.

Inspekcja drugiego reaktora w Sendai trwała zaledwie 2 dni. Wydaje się niewielkim czasem wobec tego, ile może zająć powrót do normalności, jeżeli dojdzie do powtórki z 11 marca 2011 roku. Dziś, po ponad 4 latach nie tylko ta,ten region, ale i cała Japonia nie jest taka sama.

Rząd premiera Abe naciska na powrót do atomu, a miejscowa ludność konsekwentnie się na to nie zgadza. Niestety zdanie rządu i regulatora zwycięża, zatem pozostaje jedynie modlić się o cud. Pod wulkanem i na atomie. Jeżeli w Sendai nic się nie popsuje, kolejne reaktory mają wznowić pracę w następnym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Porozumienie z Mero: Orlen oszczędzi miliony

– Unipetrol, czeska spółka zależna PKN Orlen osiągnęła porozumienie z Mero, państwową firmą zarządzającą ...

Gavor: Czechy są ważne dla rozwoju całej grupy Orlen

Mniejszościowi udziałowcy, należącego do Orlenu, Unipetrolu uważają, że przejęcie przez spółkę zakładów w Spolanie ...

ZUS chce upadłości Petrolinvestu

Sąd już zabezpieczył majątek spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. ZUS złożył wniosek o ...

Ropa pada na nos

We wtorek ropa potaniła o 7-8 proc. Dziś spadek trwa dalej. W USA takiego ...

Rosja płaci za białoruską atomówkę

W tym roku Rosjanie sfinansują budowaną przez siebie elektrownię atomową na Białorusi kwotą 522 ...

PERN organizuje spotkania z potencjalnymi wykonawcami inwestycji

PERN, spółka strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, po raz pierwszy zorganizował spotkanie w potencjalnymi ...