Atom wraca do Japonii

123rf.com

Japońska polityka nuklearna pozostawia wiele do życzenia. Jednak wciąż rząd nie zmienia swojej strategii.

Atom musi być i kropka. Tak w skrócie można by opisać podejście prezentowane przez japońskiego premiera Shinzo Abe. Pierwszy reaktor elektrowni w Sendai na południu kraju zrestartowano 10 września, pełna gotowość operacyjną uzyskał 1 listopada, natomiast teraz włączany jest w tym samym ośrodku blok nr 2.

Krajowy Regulator ds. Atomowych zezwolił na aktywację, jednak ten sam urząd zmaga się wciąż z problemami dotyczącymi japońskiego sektora przemysłu atomowego. Procedury bezpieczeństwa rzekomo usprawnione po tragedii w Fukushimie nie działają, jak powinny. Po pierwszych dniach od restartu w Sendai zrobiło się niebezpiecznie po ulewnych deszczach. Naukowcy nic sobie nie robią z faktu, że w promieniu 150 km od elektrowni znajduje się kilkanaście czynnych wulkanów. Ośrodek ma być niby zabezpieczony, ale to samo mówiono o tym w Fukushimie.

Regulator ma problem nie tylko z egzekwowaniem nowych zasad bezpieczeństwa, ale także z tym, co zrobić z ośrodkiem w Monju. Zamiast przerabiać pluton generuje jedynie ogromne koszty, ponieważ zaplanowana w nim technologia chłodzenia ciekłym sodem jest zbyt trudna do przeprowadzenia i niebezpieczna w obsłudze. Kłopotem jest także rosnącą liczbą odpadów z reaktorów, które muszą być gdzieś składowane w sytuacji, gdy koncepcja ich zrewitalizowania w ośrodkach typu tego z Monju raczej musi zostać porzucona.

Inspekcja drugiego reaktora w Sendai trwała zaledwie 2 dni. Wydaje się niewielkim czasem wobec tego, ile może zająć powrót do normalności, jeżeli dojdzie do powtórki z 11 marca 2011 roku. Dziś, po ponad 4 latach nie tylko ta,ten region, ale i cała Japonia nie jest taka sama.

Rząd premiera Abe naciska na powrót do atomu, a miejscowa ludność konsekwentnie się na to nie zgadza. Niestety zdanie rządu i regulatora zwycięża, zatem pozostaje jedynie modlić się o cud. Pod wulkanem i na atomie. Jeżeli w Sendai nic się nie popsuje, kolejne reaktory mają wznowić pracę w następnym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy w klimatycznym klinczu

Odbywająca się w Bonn konferencja klimatyczna ONZ kieruje oczy świata na Niemcy. Tamtejsza transformacja ...

Lepsza kondycja Unimotu

Specjalizująca się w handlu paliwami płynnymi, prądem i gazem spółka, znacząco poprawiła wyniki w ...

Posypią się pozwy o wsparcie dla ekoelektrowni

Rozstrzygnięcie testowej aukcji na zieloną energię wywołało falę krytyki przedsiębiorców wobec URE. Niektórzy pójdą ...

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Najpierw szybka rozbudowa terminalu LNG

Dostawienie dwóch regazyfikatorów zwiększy przepustowość terminalu do 7,5 mld m3 gazu rocznie. Trwają też ...

Konkurs na zarząd PGE

Rada nadzorcza PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa oraz sześciu członków zarządu randze ...

Rośnie wydobycie gazu łupkowego w USA

Produkcja gazu w Stanach Zjednoczonych rośnie od dekady. W ciągu ostatniego roku zwiększyła się ...