Uran z Australii na Ukrainę

123rf.com

Pada kolejny rosyjski monopol na Ukrainie. Australia będzie dostarczać uran na potrzeby ukraińskich elektrowni atomowych.

Julia Bishop szefowa australijskiego MSZ zapowiedziałam, że podczas wizyty w Waszyngtonie rozpoczynającej się dzisiaj, planuje podpisanie umowy o dostawach uranu na potrzeby ukraińskich elektrowni atomowych – podała agencja Unian.

Podpisanie nastąpi podczas zaplanowanego w dniach 30 marca – 1 kwietnia w Waszyngtonie szczytu dotyczącego bezpieczeństwa jądrowego.

– Zanim rozpoczniemy szczyt podpiszę porozumienie o dostawach uranu na Ukrainę na potrzeby produkcji energii elektrycznej – zapowiedziała Bishop. Porozumienie z Ukrainą uzupełnia analogiczne umowy jakie Australia – posiadacz jednych z najbogatszych złóż uranu, podpisała już z Kanadą, Chinami, Francją, Indiami, Japonią, Rosją i Wielką Brytanią. Na szczycie obecny będzie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który odwiedza USA na zaproszenie Baraka Obamy.

Ukraina jest jednym z krajów najbardziej zależnych od energii z atomu. Ponad 50 proc. prądu produkuje pięć elektrowni atomowych, w tym zaporoska – największa w Europie. W 2015 r i wcześnie ponad 90 proc. paliwa jądrowego Ukraina importowała z Rosji. Koncern Rosatom przez dziesięciolecia był monopolistą we wzbogacaniu uranu na potrzeby Ukrainy.

Agresywna postawa Rosji pozbawia ją kolejnych monopoli na Ukrainie. Po gazie przyszedł czas na energetykę jądrową. Kijów będzie kupował paliwo jądrowe u amerykańskiego producenta Westinghouse a uran w Australii i Kazachstanie.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom traci na wartości. Inwestorzy wyprzedają akcje

Trzeci tydzień z rządu inwestorzy wyprzedają akcje Gazpromu. Koncern stracił na wartości 3,2 mld ...

Węgiel zdrożeje nawet o kilkadziesiąt procent

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Unimot wybronił się wynikami Notowania importera ...

W przyszły wtorek umowa inwestycyjna tworząca PGG

Po tym jak we wtorek związki zawodowe w Kompanii Węglowej zawarły porozumienie z rządem ...

Nowy prezes Energi już odwołany

Rada nadzorcza Energi zdecydowała o odwołaniu prezesa Arkadiusza Siwko. Czytaj także:  Przed nowym prezesem ...

Basen Permski czyli łupkowe eldorado

Amerykańskie giganty paliwowe mocno inwestują w największe złoża łupkowe kraju. Za pięć lat podwoją ...

Ostatni taki blok węglowy

W czwartek przed południem na terenie Elektrowni Ostrołęka dojdzie do zawarcia kontraktu z generalnym ...