Uran z Australii na Ukrainę

123rf.com

Pada kolejny rosyjski monopol na Ukrainie. Australia będzie dostarczać uran na potrzeby ukraińskich elektrowni atomowych.

Julia Bishop szefowa australijskiego MSZ zapowiedziałam, że podczas wizyty w Waszyngtonie rozpoczynającej się dzisiaj, planuje podpisanie umowy o dostawach uranu na potrzeby ukraińskich elektrowni atomowych – podała agencja Unian.

Podpisanie nastąpi podczas zaplanowanego w dniach 30 marca – 1 kwietnia w Waszyngtonie szczytu dotyczącego bezpieczeństwa jądrowego.

– Zanim rozpoczniemy szczyt podpiszę porozumienie o dostawach uranu na Ukrainę na potrzeby produkcji energii elektrycznej – zapowiedziała Bishop. Porozumienie z Ukrainą uzupełnia analogiczne umowy jakie Australia – posiadacz jednych z najbogatszych złóż uranu, podpisała już z Kanadą, Chinami, Francją, Indiami, Japonią, Rosją i Wielką Brytanią. Na szczycie obecny będzie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który odwiedza USA na zaproszenie Baraka Obamy.

Ukraina jest jednym z krajów najbardziej zależnych od energii z atomu. Ponad 50 proc. prądu produkuje pięć elektrowni atomowych, w tym zaporoska – największa w Europie. W 2015 r i wcześnie ponad 90 proc. paliwa jądrowego Ukraina importowała z Rosji. Koncern Rosatom przez dziesięciolecia był monopolistą we wzbogacaniu uranu na potrzeby Ukrainy.

Agresywna postawa Rosji pozbawia ją kolejnych monopoli na Ukrainie. Po gazie przyszedł czas na energetykę jądrową. Kijów będzie kupował paliwo jądrowe u amerykańskiego producenta Westinghouse a uran w Australii i Kazachstanie.

Mogą Ci się również spodobać

Unia importuje ropę z Wenezueli

Pomimo amerykańskich sankcji, firmy z państw Unii kupują ropę od nieuznawanego przez ich kraje ...

Rosja: Schroeder może zostać szefem rady nadzorczej Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który kandyduje na stanowisko w zarządzie Rosnieftu, może nawet ...

Kwartalne wyniki PGE lepsze niż oczekiwania

Polska Grupa Energetyczna wypracowała w I kwartale 2017 r. 882 mln zł zysku netto ...

Walka ze smogiem – wyzwanie dla wszystkich

Smog to zjawisko, z którym walkę rozpoczęło wiele polskich miast. Sprawa jest szczególnie paląca, ...

Naimski: dywersyfikacja dostaw istotą bezpieczeństwa energetycznego Polski

Istotą polskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw gazu jest ich dywersyfikacja, w tym ...

Saudyjczycy pójdą w atom

Arabia Saudyjska zamierza w najbliższych 20 latach zbudować 16 reaktorów atomowych. Koszt tych inwestycji, ...