Resort energii cieplej o atomie

123RF

Ministerstwo energii nie wyklucza ogłoszenia przetargu na wybór technologii dla elektrowni jądrowej. Niewykluczone, że stanie się to nawet w 2017 r.

Jak poinformował wiceminister energii Andrzej Piotrowski równolegle obok prac nad przygotowaniem przetargu prowadzone są te dotyczące mechanizmów finansujących inwestycję.

Nie będzie to jednak planowany wcześniej tzw. przetarg zintegrowany, czyli na kompleksowe dostarczenie m.in. technologii, paliwa oraz finansowania.  Resort chce by mechanizm był przewidywalny. Dlatego chce powołać niezależnego regulatora – Polską Agencję Atomistyki, która teraz buduje swoje kompetencje.

Piotrowski powiedział, że energetyka jądrowa może być uzupełnieniem mocy wytwórczych opartych na węglu.

– Coraz większe jest ciśnienie ze strony Komisji Europejskiej na wymagania środowiskowe i energetyka jądrowa jest elementem rozładowania nacisku na węgiel. Nie zamiast, ale jako uzupełnienie, które pozwoli nam zapewnić stabilne źródło zeroemisyjne – powiedział wiceminister.

Jak zaznaczył, pytany o koszty, konsument na koniec płaci za wszystko. – Zauważyli to Finowie i ich elektrownię jądrową sfinansowano ze środków, które wyłożyli duzi odbiorcy. To paradoksalnie najtańsze i najdroższe rozwiązanie: najtańsze z punktu widzenia użytkownika, najdroższe dla firmy, która podjęła się budowy, popełniając przy tym mnóstwo błędów. To jest dla nas bardzo istotna wskazówka – podkreślał Piotrowski.

Dodał, że koniecznie jest uwzględnienie w mechanizmie finansowania tego, iż każdy inwestor zagraniczny czy podmiot finansujący będzie oczekiwał zysków w obszarze, które uznaje za duże ryzyko.

Jak wynika z opublikowanego we wtorek sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii, 61 proc. Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce. W porównaniu do 2015 roku, odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 punktów procentowych.

Z badania wynika, że 48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania.

W sierpniu 2016 roku Ministerstwo Energii informowało, że przygotowuje program budowy pierwszego bloku jądrowego o mocy ok. 1000 MW, który zostanie zbudowany w ciągu najbliższych 10 lat.

Jednocześnie wszyscy eksperci podczas środowego Parlamentarnego Zespołu ds. Górnictwa i Energii przekonywali, iż budowa bloku jądrowego w Polsce byłaby złym i drogim rozwiązaniem.

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus w kopalniach PGG i JSW

Polska Grupa Górnicza wstrzymała większość produkcji w kopalni Murcki – Staszic i ruchu Jankowice, ...

Odpisy na prawie 5 mld zł w Tauronie

Tauron przeprowadzi odpisy aktualizacyjne wartości majątku w Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło w łącznej ...

Polska zwiększyła zakupy w Gazpromie

Niemcy, Francja i Polska najbardziej zwiększyły w pierwszym półroczu zakupy gazu w Rosji, podał ...

Orlen: Wezwanie na czeski Unipetrol

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PKN Orlen: Wezwanie na czeski Unipetrol PKN ...

Rosneft rusza na łowy

Rosyjski koncern chce kupować coraz więcej aktywów na świecie, by zbudować swoją sieć produkcji ...

Polska mało ambitna klimatycznie i energetycznie

Warszawa nie dość, że nie pomaga w globalnej walce z ociepleniem, to ma problem ...