Japończycy inwestują w NuScale

Japoński JGC Holdings zainwestuje 40 mln dol. w NuScale, który rozwija technologię modułowego reaktora jądrowego (SMR). Ponadto spółka będzie również współpracować z Fluor – większościowym udziałowcem NuScale – przy wdrażaniu elektrowni NuScale.

 

Jak podkreślono umowa ta, jest pierwszą współpracą handlową i inwestycyjną NuScale z firmą z Japonii. Jest to dowód na rosnące japońskie i globalne zainteresowanie przełomową technologią małego reaktora modułowego NuScale.

JGC Holdings to grupa z siedzibą w Jokohamie, w skład której wchodzą wiodący na świecie wykonawcy kontraktów EPC. Holding od blisko 50 lat jest zaangażowany w krajowe i zagraniczne projekty EPC.

„W perspektywie średnio- i długoterminowej JGC będzie współpracować z Fluor w celu zabezpieczenia i realizacji projektów SMR EPC na całym świecie i zamierza szukać możliwości integracji SMR z energią odnawialną, a także z produkcją wodoru i odsalaniem wody morskiej” – podało JGC Holdings w komunikacie.

SMR NuScale przeszedł do historii w sierpniu 2020 r. jako pierwszy i jedyny jak dotąd projekt, który uzyskał zgodę amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych. Spółka ma nadzieję na komercjalizację swojej technologii SMR do końca bieżącej dekady. NuScale i Fluor pracują obecnie dla Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) w celu realizacji 720-megawatowej elektrowni, która ma zostać zbudowana na terenie Narodowego Laboratorium Idaho Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Putin o rurociągu „Przyjaźń”: to plama na naszej reputacji

Zanieczyszczona ropa w naftociągu „Przyjaźń” to dla Rosji poważna szkoda tak wizerunkowa, jak gospodarcza ...

Unijne miliardy dla regionów węglowych

Dwa miliardy euro dostanie Polska z nowo tworzonego unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To najwięcej ...

PGNiG inwestuje w wodór

Koncern chce wydać na realizację pięciu zdefiniowanych już projektów ponad 31 mln zł. Za ...

Akcje PGNiG mogą zyskać

W ocenie analityków Domu Maklerskiego mBanku akcje gazowego giganta są niedowartościowane. Dlatego rekomendują kupowanie ...

Sprostowanie

W dniu 04.02.2017 na portalu internetowym rp.pl pojawił się artykuł dotyczący przedsiębiorstwa PROKON, operatora ...

Sankcje wstrzymują Gazprom i Łukoil

Spółka rosyjskich i kazachskiego koncernów nie może pompować ropy z dna Morza Kaspijskiego. Sankcje ...