System bezpieczeństwa w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu wyłączył reaktor, po tym jak pojawiły się problemy z generatorem. Władze zapewniają, że promieniowanie pozostaje „w normie”.
Do awarii doszło w sobotę: „O godzinie 19.02 pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu został odłączony od sieci po zadziałaniu zabezpieczenia generatora” – poinformowało biuro prasowe ministerstwa energii.
Urzędnicy ogólnikowo tłumaczą, że system zabezpieczeń został uruchomiony podczas pilotażowej pracy pierwszego bloku energetycznego, w ramach którego testowane są układy i urządzenia. „Tło promieniowania w okolicy stacji jest normalne” – głosi komunikat.
To nie pierwsze awaryjne zatrzymanie elektrowni. W listopadzie 2020 r po 4 dniach pracy reaktor także stanął. Wtedy władze tłumaczyły to testowaniem pracy elektrowni.

Białoruska elektrownia jądrowa to największy rosyjsko-białoruski projekt gospodarczy, którego generalnym wykonawcą jest Atomstroyexport (część koncernu rosyjskiego Rosatom). Dla Białorusi Rosjanie wybrali własny projekt elektrowni jądrowej z reaktorami generacji 3+ WWER-1200.
Pracuje on od czterech lat tylko w jednej rosyjskiej elektrowni. Rosatom wiele razy zapewniał, że system „spełnia najwyższe międzynarodowe wymagania dotyczące niezawodności i bezpieczeństwa”.
Białoruska atomówka wciąż znajduje się w fazie próbnej eksploatacji. Do użytku komercyjnego ma zostać oddana w tym roku, ale nie ma tutaj precyzyjnej daty.
Pierwszy reaktor został 3 listopada podłączony do krajowego systemu elektroenergetycznego Białorusi. 22 grudnia Gosatomnadzor (nadzór energetyczny) republiki ogłosił, że zostało wydane pozwolenie na realizację etapowego programu eksperymentalno-przemysłowej eksploatacji pierwszego bloku energetycznego. Drugi reaktor ma rozpocząć pracę w 2022 r.
Biuro prasowe ministerstwa energii zapewnia, że system energetyczny Białorusi działa stabilnie po wyłączeniu pierwszego reaktora.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.