Awaria białoruskiej atomówki. Elektrownia w Ostrowcu wyłączona

AFP

System bezpieczeństwa w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu wyłączył reaktor, po tym jak pojawiły się problemy z generatorem. Władze zapewniają, że promieniowanie pozostaje „w normie”.

Do awarii doszło w sobotę: „O godzinie 19.02 pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu został odłączony od sieci po zadziałaniu zabezpieczenia generatora” – poinformowało biuro prasowe ministerstwa energii.

Urzędnicy ogólnikowo tłumaczą, że system zabezpieczeń został uruchomiony podczas pilotażowej pracy pierwszego bloku energetycznego, w ramach którego testowane są układy i urządzenia. „Tło promieniowania w okolicy stacji jest normalne” – głosi komunikat.

To nie pierwsze awaryjne zatrzymanie elektrowni. W listopadzie 2020 r po 4 dniach pracy reaktor także stanął. Wtedy władze tłumaczyły to testowaniem pracy elektrowni.

materiały prasowe

Białoruska elektrownia jądrowa to największy rosyjsko-białoruski projekt gospodarczy, którego generalnym wykonawcą jest Atomstroyexport (część koncernu rosyjskiego Rosatom). Dla Białorusi Rosjanie wybrali własny projekt elektrowni jądrowej z reaktorami generacji 3+ WWER-1200.

Pracuje on od czterech lat tylko w jednej rosyjskiej elektrowni. Rosatom wiele razy zapewniał, że system „spełnia najwyższe międzynarodowe wymagania dotyczące niezawodności i bezpieczeństwa”.
Białoruska atomówka wciąż znajduje się w fazie próbnej eksploatacji. Do użytku komercyjnego ma zostać oddana w tym roku, ale nie ma tutaj precyzyjnej daty.

Pierwszy reaktor został 3 listopada podłączony do krajowego systemu elektroenergetycznego Białorusi. 22 grudnia Gosatomnadzor (nadzór energetyczny) republiki ogłosił, że zostało wydane pozwolenie na realizację etapowego programu eksperymentalno-przemysłowej eksploatacji pierwszego bloku energetycznego. Drugi reaktor ma rozpocząć pracę w 2022 r.

Biuro prasowe ministerstwa energii zapewnia, że ​​system energetyczny Białorusi działa stabilnie po wyłączeniu pierwszego reaktora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zuzanna Borowska: Polska młodzież chce zmieniać świat

Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość – mówi Zuzanna ...

Austriacy bronią Gazpromu

Prezes austriackiego operatora gazowego zapewnia, że rozbudowa gazociągu na dnie Bałtyku przyniesie Europie Środkowej ...

Gazowa bitwa o Europę

Amerykański gaz dobijający do brzegów Europy zmusza Gazprom do walki o rynek i inwestorów. ...

Spółka pomagająca Gazpromowi z najwyższą karą UOKiK

UOKiK nałożył 172 mln zł kary na spółkę Engie Energy za nieudzielenie informacji ws. ...

Prąd i węgiel: czas zmian

Górnictwo czeka dalsza restrukturyzacja, a ceny węgla w Polsce mogą wzrosnąć. Wytwarzanie energii z ...

Może postawmy na gaz

Rządowi stratedzy mają przed sobą spore wyzwanie – zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, które obecnie definiuje ...