Łotwa też zablokuje prąd z Białorusi

Bloomberg

Po Wilnie także Ryga nie dopuścić na swój rynek prądu z białoruskiej elektrowni atomowej. Rząd Łotwy uchwalił sposób postępowania.

Komisja Regulacji Usług Publicznych (PSRC) na Łotwie zatwierdziła metodologię, która zapobiegnie przedostawaniu się energii elektrycznej wytwarzanej w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Łotwę – powiedział dziennikarzom szef komisji Roland Irklis, cytowany przez agencję Prime.

– Podstawowa zasada metodologii zakłada, że Rosja, która ma połączenie z Białorusią, będzie musiała potwierdzić fakt, że energia elektryczna dostarczana na Łotwę z Rosji nie jest produkowana na Białorusi – wyjaśnił Irklis.

Decyzja zapadła podczas zamkniętej części posiedzenia rządu łotewskiego 25 sierpnia. Według przekazanych mediom w sobotę informacji, biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń na Białorusi i związane z tym zagrożenie przestrzegania międzynarodowych standardów bezpieczeństwa w Ostrowcu, łotewscy ministrowie zdecydowali, że w przypadku uruchomienia siłowni, Łotwa zawiesi handel energią elektryczną z Białorusią. Ministerstwu gospodarki wraz z operatorem systemu przesyłowego prądu, ma opracować szczegóły handlu energią elektryczną z krajami trzecimi.

Metoda ta została już zaakceptowana przez Łotwę i Estonię, potwierdzenia oczekuje się ze strony Litwy. Wcześniej litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid otrzymał informację od białoruskiego koncernu energetycznego Belenergo, że produkcja prądu w Ostrowcu może rozpocząć się od 1 do 10 listopada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trybunał UE pokazał Polsce czerwoną kartkę za smog

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza unijne prawo dotyczące jakości powietrza. Rząd za ...

Koronawirus dotarł do OPEC+

Kraje porozumienia o redukcji wydobycia ropy OPEC+ zbiorą się w trybie nagłym. Chcą przeanalizować ...

Wielkie przetasowania własnościowe w grupie Orlenu

Kontrolowany w 63 proc. przez PKN Orlen czeski Unipetrol kupił od Anwilu – spółki ...

Odnawialne źródła mało opłacalne

Polska może mieć problem, by w 2020 r. osiągnąć zakładany 15-proc. udział OZE w ...

USA broni Europy, z korzyścią dla siebie

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Amerykanie chcą, by rosyjskie ...

OPEC robi swoje, a Rosja nie

W styczniu kartel eksporterów ropy zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 ...