Łotwa też zablokuje prąd z Białorusi

Bloomberg

Po Wilnie także Ryga nie dopuścić na swój rynek prądu z białoruskiej elektrowni atomowej. Rząd Łotwy uchwalił sposób postępowania.

Komisja Regulacji Usług Publicznych (PSRC) na Łotwie zatwierdziła metodologię, która zapobiegnie przedostawaniu się energii elektrycznej wytwarzanej w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Łotwę – powiedział dziennikarzom szef komisji Roland Irklis, cytowany przez agencję Prime.

– Podstawowa zasada metodologii zakłada, że Rosja, która ma połączenie z Białorusią, będzie musiała potwierdzić fakt, że energia elektryczna dostarczana na Łotwę z Rosji nie jest produkowana na Białorusi – wyjaśnił Irklis.

Decyzja zapadła podczas zamkniętej części posiedzenia rządu łotewskiego 25 sierpnia. Według przekazanych mediom w sobotę informacji, biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń na Białorusi i związane z tym zagrożenie przestrzegania międzynarodowych standardów bezpieczeństwa w Ostrowcu, łotewscy ministrowie zdecydowali, że w przypadku uruchomienia siłowni, Łotwa zawiesi handel energią elektryczną z Białorusią. Ministerstwu gospodarki wraz z operatorem systemu przesyłowego prądu, ma opracować szczegóły handlu energią elektryczną z krajami trzecimi.

Metoda ta została już zaakceptowana przez Łotwę i Estonię, potwierdzenia oczekuje się ze strony Litwy. Wcześniej litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid otrzymał informację od białoruskiego koncernu energetycznego Belenergo, że produkcja prądu w Ostrowcu może rozpocząć się od 1 do 10 listopada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Człowiek byłego ministra energii odwołany z zarządu Orlenu

Po dwóch i pół roku urzędowania Wiesław Protasewicz został odwołany przez radę nadzorczą koncernu ...

Atomowy biznes Europy chce chronić klimat

Firmy energetyczne z Unii i Ukrainy podpisały manifest, zgodnie z którym będą wspólnie stawiać ...

Energia z wiatru zagrożona w Polsce

Pośpieszne przyjęcie nowej ustawy o farmach wiatrowych może kosztować Polskę utratę zaufania inwestorów zagranicznych ...

Stargard: powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków ...

Bruksela przeciw planom Gazpromu

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie oświadczyła, że jest przeciw każdemu projektowi Gazpromu skierowanemu ...

Wzrośnie moc gazoportu

W świnoujskim terminalu LNG powstaną dwa dodatkowe regazyfikatory. Dzięki temu będziemy mogli importować drogą ...