Wyjątkowy reaktor powstaje w Rosji

Rozpoczęła się budowa reaktora, którego zadaniem będzie eliminowanie szkodliwych promieniotwórczych substancji z zużytego paliwa jądrowego. Takiego urządzenia dotąd nie ma na świecie.


Państwowa Korporacja Energii Atomowej Rosatom oficjalnie rozpoczęła realizację projektu budowy reaktora do testowania technologii „wypalania” (eliminacji) najbardziej niebezpiecznych substancji promieniotwórczych, pozostałych po regeneracji wypalonego paliwa z elektrowni jądrowych.


Projekt jest częścią nowego programu w rosyjskiej energetyce atomowej. W kwietniu Władimir Putin podpisał dekret nakazujący stworzenie reaktora do spalania zużytego paliwa. Dekret określił źródła finansowania reaktora na bazie ciekłej soli” – przypomina agencja Prime.

AFP
Władmir Putin, prezydent Rosji

Problem zużytego paliwa jądrowego hamuje rozwój globalnej energetyki atomowej. Wciąż nie wiadomo, co z nim robić, a długoletnie przechowywanie jest trudne, kosztowne i nie jest bezpieczne.
W przerobie zużytego paliwa chodzi o eliminację szkodliwych substancji promieniotwórczych, odzyskanie tego, co można powtórnie wykorzystać (głównie uranu i plutonu) oraz taką utylizację, która będzie skuteczna i bezpieczna.

 

Rosjanie zdają też sobie sprawę, że aby energetykę jądrową uczynić ekonomicznie opłacalną i bezpieczniejszą trzeba rozwiązać problem tzw. drobnych aktynowców – długowiecznych radioaktywnych izotopów, głównie ameryku i kiuru, które mają największy wpływ na wysoką radioaktywność odpadów pozostających po przetworzeniu w siłowniach.

Elektrownia atomowa/materiały prasowe

Możliwe jest skuteczne przetwarzanie aktynowców za pomocą tak zwanej transmutacji – „spalania” w reaktorach jądrowych z szybkimi neutronami lub za pomocą akceleratorów. Do tych celów Rosjanie proponują zastosowanie reaktorów jądrowych ciekłosolnymi na fluorkach. Według ekspertów takie instalacje będą miały wiele zalet. Przed wszystkim zwiększą bezpieczeństwo, ponieważ zastosowana tam technologia wyklucza ciężkie wypadki. Ponadto takie reaktory nie wymagają też produkcji tradycyjnych ogniw paliwowych.


Rosatom chce reaktor wykorzystać w jednym ze swoich miast zamkniętych – Żeleznogorsku na Syberii. Niedawno rozpoczął tam pracę nowy „bezpieczny dla środowiska” kombinat do przerobu paliwa jądrowego. Rosjanie liczą, że nowy reaktor będzie mógł też zaopatrywać samo miasto w ciepło.
Za cały program badawczy rektora odpowiada sławny Instytut Kurczatowa. Prace są daleko posunięte. W tym roku wykonano skanowanie laserowe i fotografie sferyczne miejsca, gdzie miałby stanąć reaktor oraz towarzyszące mu obiekty.


W tym miesiącu ma zostać skończony projekt techniczny urządzenia. Do końca 2020 r Rosatom ma dostać licencję na lokalizację reaktora badawczego oraz pozwolenie na jego budowę. Uruchomienie zostało zaplanowane na 2030 r. Rosatom nie podaje kosztu opracowana i budowy nowego reaktora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft wspiera Kurdystan

Największy rosyjski koncern paliwowy zapłacił awansem 2,1 mld dol. autonomicznym władzom irackiego Kurdystanu. To ...

Pożegnanie znanych marek

Statoil zniknie z szyldów polskich stacji paliw. Podobny los może czekać obiekty sieci Łukoil. ...

Nowela ustawy o OZE w poczekalni u premiera

Prawo umożliwiające rozwój zielonych elektrowni było przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ale na ...

Ukraina: Węgiel Achmetowa wygrywa z atomem

Ukraina wytwarza najmniej prądu z atomu w historii. Produkcja w najpotężniejszej elektrowni atomowej Europy ...

Rosja zamraża ceny paliw

Aby powstrzymać wzrost cen na rosyjskich stacjach benzynowych, Kreml poszedł na układ z producentami. ...

Biały Dom chce zajmować irańskie tankowce

Amerykańska prokuratura chce sądownie zablokować eksport irańskiej ropy do Wenezueli. Prokuratura USA złożyła do ...