Reklama
Rozwiń

Więcej atomu w Czechach

Koncern CEZ rozbuduje elektrownię atomową w Dukowanach o dwa nowe reaktory. To już decyzja oficjalna. Do przetargu stają największe firmy z Rosji, Francji, Japonii, Korei Płd., Chin i USA.

Publikacja: 26.03.2020 18:19

Więcej atomu w Czechach

Foto: Bloomberg


W środę CEZ wystąpił do państwowego komitetu ds. bezpieczeństwa jądrowego z wnioskiem o zgodę na budowę dwóch nowych bloków energetycznych o mocy 1200 MW każdy w elektrowni Dukowany. Nowe reaktory mają zastąpić dwa z czterech obecnie pracujących, informuje koncern na swojej stronie. „CEZ 23 marca złożył wniosek o wydanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy nowego jądrowego źródła zasilania w rejonie Dukowany. Przedmiotem przetargu będzie budowa dwóch bloków energetycznych, każdego z jednym reaktorem o mocy 1200 MW. Taka procedura pozwoli określić obecne cele energetyczne i klimatyczne Czech i w konsekwencji podjąć decyzję o budowę jednego lub dwóch bloków” – głosi komunikat CEZ.
""

Nuclear Power Plant/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl


Dwie pracujące w Czechach elektrownie atomowe – Dukowany i Temelin, zostały zbudowane według projektów i z wyposażeniem sowieckim i rosyjskim. Dukowany były pierwsze. Siłownia została uruchomiona w latach 1985-1987, a więc wtedy kiedy miała miejsce największa w historii katastrofa takiego obiektu w Czarnobylu (1986 r). W Dukowanach pracują cztery reaktory typu WWER (ciśnieniowo-wodne) o mocy 440 MW każdy.

Elektrownia w Temelinie przy granicy z Austrią pracuje od 2002 r. Jej otwarciu towarzyszyły protesty sąsiada. Ma dwa reaktory WWER-1000 i moc 2160 MW. Każda z elektrowni zaspokaja około 20 proc. zapotrzebowania Czech na prąd. Obie pracują na paliwie rosyjskiego Rosatomu. Rosjanie liczą, że teraz dostaną kontrakt na rozbudowę.
Reklama
Reklama
""

Nuclear Power Plant /Bloomberg

Foto: energia.rp.pl


W listopadzie 2019 r premier Andrej Babisz ogłosił, że nowe reaktory zaczną w Dukowanach pracę do 2036 r. W tym roku ma być ogłoszony przetarg, a wykonawca wybrany do 2022 r. Cena jednego bloku energetycznego ma wynieść 140-160  mld koron (ok. 7 mld dol.). 
Zainteresowanie udziałem zgłosiły już w 2018 r koncerny z sześciu państw: rosyjski Rosatom, francuska EDF, południowokoreański KHNP, chiński China General Nuclear Power, amerykański Westinghouse i konsorcjum francuskiej Arevа i japońskiego Mitsubishi Atmea. W lutym w Pradze zostały przeprowadzone konsultacje z tymi firmami. Rząd zapowiada, że w ciągu 5 lat zapadnie też decyzja co do rozbudowy Temelina.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Reklama
Atom
Badania lokalizacyjne za drugą elektrownią jądrową mogą potrwać 4 lata
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Atom
Rosatom może wrócić na Węgry. Victor Orbán wdzięczny Trumpowi
Atom
Marek Woszczyk nowym prezesem atomowej spółki. Cel to zgoda na pomoc publiczną
Atom
Jest nowy plan rozwoju atomu w Polsce. Trafił do konsultacji
Atom
Nowy zarząd atomowej spółki możliwy w tym tygodniu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama