Uran z Kazachstanu króluje w USA

Bloomberg

Kazachstan został liderem dostaw uranu do amerykańskich elektrowni jądrowych. Z podium zepchnął Rosję.

Uran z Kazachstanu zasila 100 amerykańskich reaktorów, co daje 23 proc. rynku ocenianego na 24,2 mln ton. W ciągu minionego roku Kazachowie zwiększyli dostawy do amerykańskich elektrowni o 65 proc. do 9,5 mln ton, podała amerykańska EIA (Administracja Informacji Energetycznej).

A jeszcze w 2007 r. udział kazachskiego uranu w amerykańskim rynku energetycznym wynosił 2 proc. Wtedy królował tam surowiec z Rosji (16 proc. udziału). W kolejnych latach Rosatom, główny dostawca surowca do reaktorów na ten rynek zmniejszał udział, choć Rosjanie przejęli w 2013 r. pełną kontrolę nad kanadyjskim Uranium One kupionym pięć lat temu. Dało to Rosjanom dostęp do 20 proc. złóż uranu w USA. Koncern Rosatom to światowy lider we wzbogacaniu uranu. Dzięki zakupowi Uranium One – dysponuje drugimi na świecie jego zasobami (632 tys. ton). Według własnych danych należy do niego 40 proc. tego rynku i 17 proc. rynku produkcji paliwa jądrowego. Dostarcza paliwo do ponad 80 reaktorów w 15 krajach.

Sukces kazachskiego uranu na rynku USA trudno to wytłumaczyć inaczej aniżeli ceną. Średnia cena uranu z Kazachstanu jest od dwóch lat niższa aniżeli pozostałych dostawców – podkreśla EIA. Kazachski uran kosztuje 44,47 dol. za funt podczas gdy konkurenci sprzedają po średnio 46,65 dol. funt.

Kazachstan jest też światowym liderem w produkcji uranu. W 2014 r. wydobył 27,2 mln ton (w 2007 r. było to 7,7 mln ton). Wydobycie kontroluje państwowy koncern atomowy Kazatomprom, powstały w 1997 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Saudi Aramco przerwał wydobycie z największego złoża świata

Państwowy koncern naftowy Arabii Saudyjskiej musiał zatrzymać pompy pracujące na największym na świecie szelfowym ...

Ostatnie takie podwyżki w kopalniach?

Górnicy znów żądają podwyżek. Lepsza kondycja sektora daje związkom zawodowym okazję do wysuwania roszczeń ...

Jerzy Buzek: Europa potrzebuje amerykańskiego gazu

Mamy ze Stanami Zjednoczonymi wspólne interesy i powinniśmy je utrzymywać – przekonuje były premier ...

PGE uruchamia pilotażowy projekt „e-Mobility” w Łodzi

PGE wchodzi na rynek elektromobilności w roli inwestora i operatora infrastruktury ładowania, a także ...

Energa szuka oszczędności

W aktualizowanej strategii Energi znajdzie się punkt dotyczący optymalizacji kosztów. Spółka chce do 2018 ...

Bezpieczeństwo bierze górę nad rentownością

PGE i Energa zapiszą w statutach udział w przedsięwzięciach poprawiających bezpieczeństwo energetyczne. Inwestorzy są ...