Uran z Kazachstanu króluje w USA

Bloomberg

Kazachstan został liderem dostaw uranu do amerykańskich elektrowni jądrowych. Z podium zepchnął Rosję.

Uran z Kazachstanu zasila 100 amerykańskich reaktorów, co daje 23 proc. rynku ocenianego na 24,2 mln ton. W ciągu minionego roku Kazachowie zwiększyli dostawy do amerykańskich elektrowni o 65 proc. do 9,5 mln ton, podała amerykańska EIA (Administracja Informacji Energetycznej).

A jeszcze w 2007 r. udział kazachskiego uranu w amerykańskim rynku energetycznym wynosił 2 proc. Wtedy królował tam surowiec z Rosji (16 proc. udziału). W kolejnych latach Rosatom, główny dostawca surowca do reaktorów na ten rynek zmniejszał udział, choć Rosjanie przejęli w 2013 r. pełną kontrolę nad kanadyjskim Uranium One kupionym pięć lat temu. Dało to Rosjanom dostęp do 20 proc. złóż uranu w USA. Koncern Rosatom to światowy lider we wzbogacaniu uranu. Dzięki zakupowi Uranium One – dysponuje drugimi na świecie jego zasobami (632 tys. ton). Według własnych danych należy do niego 40 proc. tego rynku i 17 proc. rynku produkcji paliwa jądrowego. Dostarcza paliwo do ponad 80 reaktorów w 15 krajach.

Sukces kazachskiego uranu na rynku USA trudno to wytłumaczyć inaczej aniżeli ceną. Średnia cena uranu z Kazachstanu jest od dwóch lat niższa aniżeli pozostałych dostawców – podkreśla EIA. Kazachski uran kosztuje 44,47 dol. za funt podczas gdy konkurenci sprzedają po średnio 46,65 dol. funt.

Kazachstan jest też światowym liderem w produkcji uranu. W 2014 r. wydobył 27,2 mln ton (w 2007 r. było to 7,7 mln ton). Wydobycie kontroluje państwowy koncern atomowy Kazatomprom, powstały w 1997 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turbiny Siemensa na Krymie mimo sankcji

Rosja dostarczyła elektryczne turbiny Siemensa na Krym, region objęty sankcjami Unii — podały trzy ...

Biały Dom zablokował transport ropy z Wenezueli na Kubę

USA wprowadziły sankcje wobec 34 tankowców i dwóch firm, które dostarczają ropę z Wenezueli ...

Czas na bojot drogich paliw

Ceny paliw na polskich stacjach od dawna nie mają nic wspólnego z ekonomią i ...

Arabia Saudyjska nie martwi się o ropę

Arabia Saudyjska szacuje, że jej rezerwy surowca sięgają co najmniej 266,5 mld baryłek, co ...

Cena ropy coraz bliżej 50 dolarów

Długie pozycje na rynku ropy naftowej znów przynoszą zyski. Po krótkiej korekcie z początku ...

Piec gazowy, elektryczny czy na paliwo stałe? Każde z tych rozwiązań ma wady i ...