W Unii dużo taniego prądu, lecz nie wszyscy mają dostęp

Bloomberg

Europejska gospodarka mogłaby zaoszczędzić 40 mld euro rocznie – szacuje stowarzyszenie WindEurope. Jest jednak warunek.

W miejscu 28 krajowych rynków energii ma powstać jeden wspólny. Nie będzie to jednak możliwe bez zbudowania gęstej sieci kabli łączących europejskie systemy, które umożliwią przesył prądu.

– Chociaż mamy w UE ok. 100 GW nadmiaru mocy, to nie są one równomiernie rozłożone. W Wielkiej Brytanii pogłębia się deficyt mocy. Z kolei polska musi odbudowywać swoje elektrownie – wskazuje Giles Dickson, prezes WindEurope. Przywołuje też przykład Francji, która mogłaby korzystać z zasobów energetyki odnawialnej Hiszpanii, gdyby miała wystarczającą przepustowość granic.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej każdy kraj UE do 2020 r. ma ją zwiększyć przynajmniej do 10 proc. krajowego zużycia. Na razie większość krajów to maruderzy. W efekcie średnia UE na dziś to ok. 8 proc. Nie przeszkadza to jednak w wyznaczaniu kolejnego pułapu: 15 proc. do 2030 r.

735 MW mocy będzie miał klaser morskich farm wiatrowych niedaleko niemieckiej Rugii

Bruksela już upomniała Polskę za bycie maruderem z zaledwie 2-proc. działem. Było to jednak przed oddaniem w końcu ub.r. mostu łączącego Polskę i Litwę o mocy do 500 MW. Mamy też podmorski kabel ze Szwecją na 600 MW.

Dziś Polskie Sieci Elektroenergetyczne koncentrują się na uruchamianiu urządzeń blokujących niekontrolowane przepływy energii z niemieckich wiatraków i rozbudowie sieci przesyłowej w zachodniej części kraju. – Pozwoli to nam zwiększyć zdolności wymiany mocy na połączeniu z Niemcami, Czechami i Słowacją o ok. 2000 MW – tłumaczy Beata Jarosz, rzeczniczka PSE. – Z kolei rozbudowa LitPol i ponowne uruchomienie połączenia 750 kV z Ukrainą jest w fazie studialnej – dodaje.

Ale niektórzy idą dalej, tworząc swego rodzaju supersieci, które oprócz funkcji interkonektora między państwami, łączą ich wiatrowe parki na morzu. Realizację takiego nowatorskiego projektu rozpoczęli w szwedzkiej strefie Bałtyku operatorzy Niemiec (50Hertz), Danii (Energinet.dk). Dzięki temu energia odnawialna trafi kablem podmorskim do zaangażowanych krajów. Inwestycja ma być gotowa z końcem 2019 r. Jednocześnie 50Hertz prowadzi kolejny projekt – połączenia w klaster dwóch planowanych farm morskich, usytuowanych ok. 40 km na północny wschód od Rugii.

Ale też Niemcy mają opóźnienia w rozwijaniu sieci kraju, która nie jest przystosowana do przesyłania prądu z wiatraków na północy do fabryk na południu kraju. – Nadrabiamy zaległości – zapewnia Nadja Ballauf, kierownik ds. offshore w 50Hertz.

Mogą Ci się również spodobać

Pomysły na walkę o czyste powietrze

Ze smogiem zmagają się nie tylko miasta położone w kotlinach południowej Polski. Swój bój ...

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Świrski: Nie wierzę, że polska elektrownia atomowa powstanie

Nawet jeżeli rząd przepchnie budowę elektrowni atomowej, to nie wierzę, że ona zostanie zbudowana ...

W sprawie węgla Polska nadal płynie pod prąd

Krajowe koncerny energetyczne zostały po raz kolejny zmuszone do finansowania rządowych obietnic. Regulator rynku ...

Duon poprawia wyniki

Największy konkurent PGNiG na rynku gazu w Polsce wypracował w ubiegłym roku przychody i ...

Orlen rekomenduje wypłatę dywidendy

Po 3,5 zł na każdą akcję może wypłacić w tym roku płocki koncern. Jeśli ...