W planach kapitałowe inwestycje

Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna przeznaczy co najmniej 25 mln zł rocznie na wspieranie startupów.

Zajmą się tym dwie powołane w ramach największej grupy energetycznej w kraju spółki: fundusz PGE Ventures, który będzie odpowiedzialny za inwestycje kapitałowe, oraz PGE Nowa Energia, odpowiadająca za rozwijanie nowatorskich przedsięwzięć na najwcześniejszym etapie ich rozwoju.

Ta druga na razie nie ma jeszcze ustalonego budżetu. Z kolei fundusz ma dysponować środkami rzędu 20–22 mln zł rocznie. Z tej kwoty 10–15 mln zł będzie szło na kupowanie udziałów w perspektywicznych przedsięwzięciach – pojedyncza inicjatywa może być wsparta kwotą 3–5 mln zł. – Zakładamy trzy–czteroletni horyzont inwestycyjny. Po tym czasie liczymy na średnią stopę zwrotu rzędu 15–20 proc. – precyzuje Piotr Czak, prezes zarządu PGE Ventures. – Zdajemy sobie sprawę, że niektóre projekty czy pomysły mogą się okazać nietrafione. Jeśli jednak dwa z dziesięciu wspieranych projektów zakończą się komercjalizacją, to uznamy to za sukces – dodaje Henryk Baranowski, prezes PGE.

Pieniądze własne mają posłużyć jako dźwignia finansowa do pozyskiwania środków zewnętrznych. Już zaaplikowano o środki z funduszu PFR Starter FIZ. W przygotowaniu są wnioski do NCBR CVC.

Oprócz kapitałowego udziału PGE startupy będą mogły liczyć także na wsparcie ekspertów branżowych (w zakresie oceny pomysłu oraz procesu rozwoju produktu lub technologii), dostęp do infrastruktury grupy (testowanie produktu lub technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych), możliwość oceny produktu lub technologii po testach wykonanych w środowisku przemysłowym.

We wrześniu ma się rozpocząć proces naboru startupów. Pierwsze umowy z wybranymi mają być podpisane na przełomie tego i przyszłego roku. Te mogące się przysłużyć budowie wartości całej grupy mają szansę być wykupione w całości i wcielone do grupy. – Zgłosiło się do nas 40 startupów na różnym poziomie rozwoju. Piętnaście z nich wygląda interesująco z punktu widzenia możliwości przyszłej inkorporacji do grupy – twierdzi Czak.

Jednocześnie rozproszone w ramach całej PGE projekty badawczo-rozwojowe zostaną teraz skupione w powstającej linii biznesowej związanej z innowacjami – trafią do jednej z utworzonych spółek. Będzie to się wiązało z weryfikacją dotychczas rozwijanych projektów i optymalizacją wydatków. Przedstawiciele PGE zapewniają jednak, że corocznie na innowacje będą teraz wydawać więcej niż dotąd.

Tauron, który rozpoczął program dla startupów nieco wcześniej niż PGE, wyłonił już pierwsze przedsięwzięcia do fazy pilotażowej. Koncern przetestuje w jej ramach m.in technologie z obszaru dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek, wysokosprawnych baterii magazynujących energię, nowatorskiego wykorzystania grafenu w energetyce, zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych. Startupy przedstawiły także interesujące projekty w obszarze Smart Home (inteligentnego domu) i optymalizacji zużycia energii.

Współpracę Taurona ze startupami ma uprościć i zdynamizować spółka Magenta, która nowych rozwiązań poszukuje przede wszystkim w obszarze inteligentnych technologii dla domu i elektromobilności.

Mogą Ci się również spodobać

Budowa gazoportu zakończy się arbitrażem

Polskie LNG naliczyło wykonawcy karę umowną za opóźnienia przy inwestycji. Z kolei konsorcjum firm ...

Gazprom kończy przesyłać gaz przez Ukrainę

Rosyjski gigant naftowy zaczął powiadamiać kraje graniczące z Ukrainą, że od 2020 r przerywa ...

Znów bez dywidendy z Kogeneracji

Kogeneracja nie wypłaci dywidendy z ubiegłorocznego zysku. Taką uchwałę podjęło walne zgromadzenie tej spółki. ...

Nowa spółka CEZ w Polsce

Grupa CEZ poszerzyła listę swych spółek o CEZ Esco Polska. Będzie ona oferowała usługi ...

Energa sprzeda prąd PGG

Do końca roku Energa Obrót sprzeda Polskiej Grupie Górniczej prawie 90 tys. MWh energii ...

Rozgrzane pompy Iranu

Pompy na polach naftowych Iranu pracują na najwyższych obrotach. Za dwa miesiące Iran osiągnie ...