Energa, Orlen i Lotos szykują dużą inwestycję w Gdańsku

Energa, Orlen i Lotos chcą wspólnie wybudować w stolicy Pomorza blok gazowo-parowy. Obiekt ma powstać do lipca 2026 r., o ile spółki dojdą w tej sprawie do porozumienia.

Energa, PKN Orlen i Lotos podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały wolę przystąpienia do wspólnych rozmów w celu analizy możliwości i ewentualnych warunków zrealizowania wspólnej inwestycji dotyczącej budowy elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Projekt ma być oddany do użytku do lipca 2026 r. Zgodnie z postanowieniami zawartego porozumienia strony będą prowadzić rozmowy mające m.in. na celu ustalenie prawnych i technicznych warunków realizacji przedsięwzięcia, jak również wszelkich innych czynników, które mogą mieć znaczenie z punktu widzenia jego realizacji.

Ponadto chcą ustalić zasady finansowania projektu, a w przypadku budowy elektrowni gazowo-parowej, zamierzają opracować projekt umowy o wspólnym przedsięwzięciu (joint venture) regulującej zasady współpracy. Podpisany list intencyjny wiąże strony do czasu zawarcia stosownych umów, nie później jednak niż do końca przyszłego roku.

Obserwujemy duży potencjał dla budowy nowych źródeł nisko i zeroemisyjnych w Polsce. Będą one stanowiły filar transformacji energetycznej, a także naszej strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że z tego powodu koncern na bieżąco analizuje potencjalne możliwości rozwoju w tym obszarze. Widzi również mocne, biznesowe uzasadnienie dla rozwoju energetyki.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, materiały prasowe

– W III kwartale ten segment wypracował zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł, o 98 proc. większy niż rok wcześniej. Chcemy kontynuować tę dynamikę wzrostów, stąd plany rozwoju energetyki konwencjonalnej opartej na gazie, która będzie stabilizowała źródła zeroemisyjne, jak na przykład morskie farmy wiatrowe – twierdzi Obajtek.

Budowa elektrociepłowni w Gdańsku to jeden z projektów analizowanych w ramach obecnej strategii rozwoju Lotosu. – To inwestycja zarówno w bezpieczeństwo energetyczne naszego zakładu, który stałby się odporny na wszelkiego rodzaju zaniki napięcia, ale docelowo również w bezpieczeństwo energetyczne państwa. Współpraca z PKN Orlen i Energą przy tym projekcie przyniesie korzyści każdej ze stron – przekonuje Paweł Majewski, prezes Lotosu.

Projekt budowy gazowej elektrociepłowni w Gdańsku, jeszcze bardziej zaawansowany niż w Lotosie, wydaje się mieć Energa. Co więcej obiekt ten zaplanowała na terenach przemysłowych leżących w pobliży rafinerii. Energa planowała zainwestować w Gdańsku 1,35 mld zł w budowę instalacji o mocy elektrycznej 456 MW (megawaty). Do końca czerwca wydatki na ten projekt pochłonęły 27,8 mln zł. Inwestycję w Gdańsku planowano oddać do użytku w latach 2025-2026.

Od kilku miesięcy strategicznym akcjonariuszem Energi jest PKN Orlen. Płocki koncern jest też w trakcie przejmowania kontroli nad Lotosem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wodny Park czerpie energię z własnych… ścieków

Energia odnawialna ma różne oblicza. Wodny Park w Tychach pokazuje, że energię można czerpać ...

Dobre półrocze ZE PAK

Zespół Elektrowni Patnów-Adamów-Konin zamknął II kwartał 2019 roku optymistyczną nutą. Koncern odnotował 24,63 mln ...

Spadają marże w Lotosie i Orlenie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: W gazie rekordy, w prądzie zjazd ...

Total napędzi kontenerowce gazem

Francuski koncern Total podpisał rekordowy kontrakt na zaopatrzenie wielkich kontenerowców w gaz skroplony. Surowiec ...

Bułgarzy pozwali Gazprom

Pomimo obowiązującego długoletniego kontraktu, Gazprom przestał dostarczać gaz bułgarskiej firmie. Bułgarzy poszli do sądu. ...

Kreml zignoruje lekcję z Norylska

Katastrofa ekologiczna w Norylsku nie będzie miała wpływu na plany Rosji eksploatacji złóż surowcowych ...