Blok gazowy podłączony do sieci

Krajowa Dyspozycja Mocy PSE

Wspólna inwestycja Tauronu i PGNiG po latach dobiega końca.

Rozpoczął się rozruch nowego bloku gazowego Elektrociepłowni Stalowa Wola o mocy 450 MW. Jednostka została właśnie po raz pierwszy w pełni zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną. Inwestycję realizują wspólnie Tauron i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Teraz przed jednostką etap optymalizacji, strojenia i regulacji oraz testów – zapowiada Wojciech Ignacok, prezes Tauronu.

Blok gazowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji – zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w prąd 1,2 mln gospodarstw domowych.

– Elektrociepłownia zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i to w sposób spełniający najbardziej wymagające przepisy z zakresu ochrony środowiska. Jednostki takie jak ta są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki – podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

W Stalowej Woli budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowego.

Inwestycja realizowana jest już od wielu lat. Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. W 2017 r. inwestorzy zawarli umowę z konsorcjum, w którego skład weszły Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar oraz Energoprojekt – Katowice. W jej ramach znalazły się prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku. Termin oddania siłowni do użytku był już przekładany wielokrotnie. Według harmonogramu blok ma ruszyć w tym roku.

Wojciech Ignacok, prezes Tauronu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom traci, zarząd podnosi sobie premie

Zarząd gazowego monopolisty z Rosji znalazł sposób za skokowy wzrost swoich zarobków nawet przy ...

Grecja naciska gaz

Grecy kupują coraz mniej rosyjskiego gazu, a domagają się większych przywilejów. Konflikt rosyjsko-turecki im ...

Litwa odzyskuje gazową niezależność

Po Kijowie także Wilno deklaruje chęć rezygnacji z rosyjskiego surowca. Umowa z Gazpromem kończy ...

Wraca polityczna moda na konsolidacje

Po pomyśle stworzenie koncernu paliwowo-surowcowego wraca idea fuzji Orlenu z Lotosem. O ewentualnej fuzji ...

Górnicy z PGG dostaną podwyżki. Zawiesili protest

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie wzrostu wynagrodzeń. Załoga ...

Statoil znika, pojawia się Equinor

Największy koncern Norwegii chce zmienić swoją nazwę. Dlaczego? Bo świat się zmienia… Rada dyrektorów ...