Blok gazowy podłączony do sieci

Krajowa Dyspozycja Mocy PSE

Wspólna inwestycja Tauronu i PGNiG po latach dobiega końca.

Rozpoczął się rozruch nowego bloku gazowego Elektrociepłowni Stalowa Wola o mocy 450 MW. Jednostka została właśnie po raz pierwszy w pełni zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną. Inwestycję realizują wspólnie Tauron i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Teraz przed jednostką etap optymalizacji, strojenia i regulacji oraz testów – zapowiada Wojciech Ignacok, prezes Tauronu.

Blok gazowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji – zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w prąd 1,2 mln gospodarstw domowych.

– Elektrociepłownia zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i to w sposób spełniający najbardziej wymagające przepisy z zakresu ochrony środowiska. Jednostki takie jak ta są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki – podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

W Stalowej Woli budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowego.

Inwestycja realizowana jest już od wielu lat. Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. W 2017 r. inwestorzy zawarli umowę z konsorcjum, w którego skład weszły Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar oraz Energoprojekt – Katowice. W jej ramach znalazły się prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku. Termin oddania siłowni do użytku był już przekładany wielokrotnie. Według harmonogramu blok ma ruszyć w tym roku.

Wojciech Ignacok, prezes Tauronu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Deepwater Horizon” kosztował BP 62 mld

Katastrofa na platformie wiertniczej „Deepwater Horizon” kosztowała koncern BP 62 mld dolarów. Jednak zdaniem ...

Gaz z węgla ma pod górkę

Bez wsparcia rządu może się nie udać flagowa inwestycja Azotów i Tauronu w instalację ...

Boliwia będzie eksportować gaz

Po odkryciu nowych złóż gazu, Boliwia na go dość, by sprzedawać za granicę. Pierwsi ...

To była dobra decyzja

Decyzja PGNiG o przedłużeniu umowy z Qatargas jest bardzo korzystna dla spółki. Dzięki wydłużeniu ...

Katastrofa w Norylsku: Normy trucizn przekroczone 200 razy

Po wylaniu do rzeki pod Norylskiem na Syberii 21 tysięcy litrów oleju napędowego, norma ...

Prace na placu budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka uroczyście rozpoczęto w październiku 2018 r., tuż przed wyborami samorządowymi. Do lutego 2020 r. zrealizowano 5 proc. inwestycjii

Orlen i PGNiG zainwestują w Ostrołękę

Koncerny podpisały list intencyjny, w którym deklarują nie tylko chęć współpracy przy budowie nowego ...