Wybuch w elektrowni. Nie ma prądu w Azerbejdżanie

Adobe Stock

Rekordowe upały są przyczyną największej awarii w energetyce Azerbejdżanu. Bez prądu pozostaje większość kraju w tym stolica – Baku.

W jednej z podstacji Mingeczaurskiej Elektrowni Wodnej nastąpił wybuch, odcinając od prądu Baku  oraz największe miasta zachodniej i środkowej części kraju, informuje agencja Unian.

Specjalna komisja bada przyczyny wybuchu; ze wstępnych ustaleń wynika, że spowodowała go nienormalna na tę porę roku temperatura (przekraczała 40 st C w cieniu). Upał był tak duży, że system chłodzenia instalacji nie nadążał i nastąpiło przegrzanie, a następnie wybuch.

Mingeczaurska Elektrownia Wodna na rzece Kura jest największa na Zakaukazie; zapewnia dopływ prądu nie tylko do większej części Azerbejdżanu, ale i do krajów sąsiednich – Rosji, Gruzji, Iranu oraz Turcji.
Została zbudowana w sowieckich czasach (1954 r); rzekę Kurę przegrodziła tama ziemna o wysokości 81 m i długości 1550 m. Wiosną 2018 r zakończyła się modernizacja siłowni. Moc hydroelektrowni to 424 MW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownie wodne w sporze z Tauronem

Już dwa lata trwa spór o kupno energii od małych producentów prądu. Wytwórcy energii ...

PGE chce zmian w umowie z Orange. Orange podniesie ceny prądu firmom

Orange Polska podnosi ceny prądu części klientom biznesowym – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Tłumaczy, że ...

Stanowisko PKEE w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego

Komisja Europejska przedstawiła 08.03.2018 r. plan działań w zakresie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego (ang. ...

Austriacy chcą więcej Rosji w Unii

Gazprom nie ma wierniejszego sojusznika w Unii od austriackiej firmy energetycznej OMV. Jej szef ...

Elektrownia hybrydowa Taurona

Tauron buduje elektrownię hybrydową. Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW ...

Wzrasta niepewność o dywidendę z Energi

Długoterminowa polityka dywidendowa będzie istotnym elementem aktualizowanej strategii grupy Energa. Koncern energetyczny chce ją ...