Enea i Energa mogą podnieść ceny prądu od stycznia

Adobe Stock

Po tym, jak 17 grudnia zatwierdzone zostały nowe taryfy sprzedażowe koncernu Tauron oraz operatorów sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, teraz spółki sprzedażowe dwóch kolejnych firm energetycznych – Enei i Energi – mają otwartą drogę do podwyżek cen dla gospodarstw domowych.

 

Jak szacuje w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki, po zatwierdzeniu nowych stawek dla gospodarstw domowych, „rachunki odbiorców energii (…) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie”. Szacunki te dotyczą odbiorców z grupy G11. – W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy – dodaje URE w komunikacie.

Zgodnie z obliczeniami Urzędu wzrosty są zbliżone skalą do tych, które URE zatwierdził w przypadku Taurona: to 12,2 proc. podwyżki w przypadku koncernu Enea oraz 11,3 proc. w przypadku Energi (Tauron dostał od URE zielone światło na wzrost w widełkach 7,8-8,6 proc.).

Sprzedawcy mogą (choć nie muszą) zastosować nowe taryfy po 14 dniach od ich zatwierdzenia przez regulatora – tu byłoby zatem 13 stycznia 2020 r. W przypadku Enei taryfa miałaby być stosowana bardzo krótko – firma wnioskowała o okres do 31 marca 2020 r., w przypadku Energi – do końca 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Następcy Merkel grają gazociągiem Nord Stream 2

W grudniu niemiecka Chadecja wybierze nowego przewodniczego partii, który najprawdopodobniej będzie także pretendentem na ...

Za gaz trzeba będzie słono płacić

W najbliższych miesiącach błękitne paliwo będzie znacznie droższe niż rok temu. Firmy już cierpią ...

Gazprom Neft

Aresztowano Rosjan. Gazprom nielegalnie szuka turbiny w USA?

Amerykańskie służby aresztowały Rosjan próbujących kupić w USA turbinę dla platformy wiertniczej w rosyjskiej ...

Potrzebna strategia dla ciepła

Polsce potrzebny jest kompleksowy plan modernizacji segmentu ciepłownictwa, które dziś w dużej mierze opiera ...

Negawaty, czyli oszczędzajmy, zamiast budować bloki

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku nie uwzględnia światowych trendów. Ukazał się właśnie projekt ...

Gazowe rury atakują Europę

Ruszyła budowa trzech nowych gazociągów z Azerbejdżanu do odbiorców w Turcji i Unii. Zdaniem ...