Ministerstwo Energii daje więcej czasu firmom

Adobe Stock

Po opisywanym na łamach „Rzeczpospolitej” i innych mediów zamieszaniu wokół składania oświadczeń w sprawie statusu odbiorcy końcowego, Ministerstwo Energii postanowiło przedłużyć termin ich składania. Do tego jednak trzeba będzie znowelizować ustawę.

 

 

Media społecznościowe żyły na początku tego tygodnia kolejkami przed biurami obsługi klienta koncernów energetycznych. To zobowiązani ustawą regulującą poziom ceny prądu w 2019 r. przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów i instytucji takich jak szpitale pospieszyli z oświadczeniami dotyczącymi statusu odbiorcy końcowego. Takie oświadczenia torowały drogę do korzystania z „zamrożonych” stawek prądu w drugiej połowie br.

 

CZYTAJ TAKŻE: Bałagan z cenami prądu

 

Zapis o konieczności złożenia oświadczenia znalazł się w ustawie, ale nie była to wiedza powszechna. Ani koncerny energetyczne, ani ministerstwo nie przygotowało kampanii informacyjnej, która przypomniałaby zainteresowanym o tym obowiązku. Większość pewnie nie dowiedziałaby się do tej pory, gdyby nie ponaglenia, jakie pojawiły się na Twitterze i zostały podchwycone przez media. Zapewne wciąż są przedsiębiorcy, którzy mogą nie wiedzieć o sprawie – jeśli np. wybrali się na urlop w ostatnich tygodniach.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Tani prąd dla wybranych

 

Resort najwyraźniej zorientował się w sytuacji i zdecydował przedłużyć termin składania oświadczeń. Ostatecznie ma to być 13 sierpnia, a nowelizacja ustawy ma zostać przeprowadzona jeszcze w środę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ME: 1,5 GW z atomu w 2030 i 4,5 GW do 2040

Spełnienie oczekiwanego przez Brukselę wymogu zmniejszenia średniej emisji polskiej gospodarki wymaga postawienia do 2040 ...

Gazprom wystartuje z dwóch brzegów

Rosjanie są pewni swego i zamierzają od razu zbudować dwie nitki Nord Stream 2. ...

Kwartalne wyniki PGE lepsze niż oczekiwania

Polska Grupa Energetyczna wypracowała w I kwartale 2017 r. 882 mln zł zysku netto ...

Szef MSZ: mam nadzieję, że projekt Baltic Pipe zostanie zrealizowany w ciągu 5-6 lat

Polskę i Norwegię łączy wielki projekt połączenia gazowego przez Danię (Baltic Pipe), który, mam ...

Firmy kuszą prosumentów

Jak z rękawa posypały się oferty dla osób chcących produkować prąd na własne potrzeby. ...

Kryzys dopadł Gazprom

Albo dalsze cięcie inwestycji, albo jeszcze większe długi. Przed takim dylematem stanęli szefowie rosyjskiego ...