Ministerstwo Energii daje więcej czasu firmom

Adobe Stock

Po opisywanym na łamach „Rzeczpospolitej” i innych mediów zamieszaniu wokół składania oświadczeń w sprawie statusu odbiorcy końcowego, Ministerstwo Energii postanowiło przedłużyć termin ich składania. Do tego jednak trzeba będzie znowelizować ustawę.

 

 

Media społecznościowe żyły na początku tego tygodnia kolejkami przed biurami obsługi klienta koncernów energetycznych. To zobowiązani ustawą regulującą poziom ceny prądu w 2019 r. przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów i instytucji takich jak szpitale pospieszyli z oświadczeniami dotyczącymi statusu odbiorcy końcowego. Takie oświadczenia torowały drogę do korzystania z „zamrożonych” stawek prądu w drugiej połowie br.

 

CZYTAJ TAKŻE: Bałagan z cenami prądu

 

Zapis o konieczności złożenia oświadczenia znalazł się w ustawie, ale nie była to wiedza powszechna. Ani koncerny energetyczne, ani ministerstwo nie przygotowało kampanii informacyjnej, która przypomniałaby zainteresowanym o tym obowiązku. Większość pewnie nie dowiedziałaby się do tej pory, gdyby nie ponaglenia, jakie pojawiły się na Twitterze i zostały podchwycone przez media. Zapewne wciąż są przedsiębiorcy, którzy mogą nie wiedzieć o sprawie – jeśli np. wybrali się na urlop w ostatnich tygodniach.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Tani prąd dla wybranych

 

Resort najwyraźniej zorientował się w sytuacji i zdecydował przedłużyć termin składania oświadczeń. Ostatecznie ma to być 13 sierpnia, a nowelizacja ustawy ma zostać przeprowadzona jeszcze w środę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska, Czechy i Niemcy wspólnie wobec propozycji KE dot. rynku energii

Transformacja energetyczna musi być prowadzona w taki sposób, by nie zaszkodziła konkurencyjności europejskiego przemysłu ...

Polska dyskutuje z Brukselą o rynku mocy

Projekt ustawy o rynku mocy ma szansę wrócić na agendę sejmową za miesiąc – ...

Szwajcarskie referendum atomowe

Dziś Szwajcarzy decydują czy chcą mieć dalej u siebie elektrownie atomowe. Produkują one 40 ...

Gazoport w Kłajpedzie bije rekordy

Konkurencyjne ceny gazu skroplonego nakręcają popyt na ten surowiec w Europie. Litewski terminal LNG ...

Kwitnie sztuczny obrót biopaliwami w Polsce

Nieuczciwe firmy zarabiają na eksporcie paliwa z olejów roślinnych. Obecne regulacje dotyczące Narodowego Celu ...

Szwedzi mogą obniżyć ceny prądu w Polsce

Do naszego kraju zaczęła płynąć tańsza energia ze Skandynawii. Koncerny obawiają się, że obniży ...