Rekompensaty dla prądożerców

Bloomberg

Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został we wtorek po południu przyjęty przez rząd praktycznie z marszu.

Opracowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) ustawa ma wspierać branże energochłonne. Ale nie tylko.
– Wprowadzenie systemowego rozwiązania na rzecz wsparcia branż energochłonnych jest konieczne m.in. po to, by chronić mniejsze miasta. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa z tych branż, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie – podkreśla szefowa resortu Jadwiga Emilewicz. – Jedno miejsce pracy w przemyśle energochłonnym tworzy nawet pięć–siedem miejsc pracy w całym systemie – dodaje.
W około 300 firmach, których dotyczyć będą przepisy ustawy, pracuje w sumie ok. 404 tys. osób. Sięgające 70 proc. podwyżki cen energii, które wprowadzano w ciągu ostatnich 12 miesięcy, szczególnie boleśnie uderzyły w sektory energochłonne: przede wszystkim z branży hutniczej, chemicznej czy papierniczej. W firmach tego typu rachunki za prąd mogą dobijać pułapu aż 40 proc. wszystkich kosztów, co pośrednio odbija się na finansach państwa (poprzez podatki) i życiu społecznym lokalnych społeczności (sponsoring lokalnego życia kulturalnego i sportu).

 

Jadwiga Emilewicz została powołana na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii w styczniu 2018 roku .
Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii Fotorzepa/Robert Gardziński

– Wprowadzenie systemowego rozwiązania na rzecz wsparcia branż energochłonnych jest konieczne m.in. po to, by chronić mniejsze miasta. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa z tych branż, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie – mówi minister  Jadwiga Emilewicz.

Według założeń projektu pieniądze na rekompensaty mają pochodzić ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w roku poprzednim. Na rekompensaty władze będą mogły przeznaczyć do 25 proc. przychodów z tego źródła. Gdyby się okazało, że łączna kwota, o którą wnioskują przedsiębiorcy, przewyższy tę uzyskaną poprzez sprzedaż uprawnień, rekompensata będzie zmniejszana proporcjonalnie dla wszystkich uprawnionych.

 

CZYTAJ TAKŻENieuchronność zieleni

Jak szacuje Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC), maksymalny roczny limit pieniędzy przeznaczonych na przyznanie rekompensat za 2019 i 2020 rok wynosi 890 mln zł.
– Ta kwota może w przyszłości maleć – ostrzega w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club i były wiceminister finansów. – Ceny uprawnień w ostatnich latach rosną, ale wkrótce inne gospodarki przestawią się na odnawialne źródła energii i wiele się na aukcjach uprawnień nie zarobi – przewiduje.
– Zgoda na rekompensaty wraz z obniżeniem akcyzy na prąd, opłaty przejściowej i ulgą w opłacie kogeneracyjnej to pakiet rozwiązań, który pozwala nam skuteczniej walczyć o naszą konkurencyjność. Bez wątpienia decyzja MPiT jest krokiem w dobrą stronę – mówi nam Tomasz Zieliński, szef PIPC. Przypomina, że z takiego wsparcia korzystają też firmy zachodnie.

 

CZYTAJ TAKŻEBłędne koło polskiej energetyki

Firmy nie mają złudzeń. – W kolejnych latach należy się liczyć z istotnymi zwyżkami cen energii, co wynika ze struktury wytwarzania energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym, opartej obecnie na węglu – mówi „Rzeczpospolitej” Artur Dziekański z Grupy Azoty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

KGHM zwiększa produkcję i wydajność

Na sytuację na rynku miedzi wciąż największy wpływ ma nieprzewidywalna wojna handlowa USA i ...

Ropa utrzymuje wzrosty ceny, bo popyt na paliwa w USA jest coraz mocniejszy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną po zwyżce w ...

Ropa najdroższa od ponad dwóch lat

Cena ropy gatunku WTI sięgnęła 60 dol. za baryłkę, czyli najwyższego poziomu od czerwca ...

G7 obroniła prezesa Naftogazu

Premier Ukrainy pozostawił na stanowisku dotychczasowego prezesa Naftogazu. Pomimo, że zapowiedział jego wymianę. Andrija ...

Lotos szuka nowych złóż

W tym roku, może w przyszłym, Lotos musi kupić udziały w złożach na szelfie ...

Obniżka zużycia prądu: przedsiębiorcy zarobią

Tego lata nie będzie problemów z dostawą energii – zapewnia operator systemu. Ale już ...