Rekompensaty dla prądożerców

Bloomberg

Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został we wtorek po południu przyjęty przez rząd praktycznie z marszu.

Opracowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) ustawa ma wspierać branże energochłonne. Ale nie tylko.
– Wprowadzenie systemowego rozwiązania na rzecz wsparcia branż energochłonnych jest konieczne m.in. po to, by chronić mniejsze miasta. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa z tych branż, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie – podkreśla szefowa resortu Jadwiga Emilewicz. – Jedno miejsce pracy w przemyśle energochłonnym tworzy nawet pięć–siedem miejsc pracy w całym systemie – dodaje.
W około 300 firmach, których dotyczyć będą przepisy ustawy, pracuje w sumie ok. 404 tys. osób. Sięgające 70 proc. podwyżki cen energii, które wprowadzano w ciągu ostatnich 12 miesięcy, szczególnie boleśnie uderzyły w sektory energochłonne: przede wszystkim z branży hutniczej, chemicznej czy papierniczej. W firmach tego typu rachunki za prąd mogą dobijać pułapu aż 40 proc. wszystkich kosztów, co pośrednio odbija się na finansach państwa (poprzez podatki) i życiu społecznym lokalnych społeczności (sponsoring lokalnego życia kulturalnego i sportu).

 

Jadwiga Emilewicz została powołana na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii w styczniu 2018 roku .
Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii Fotorzepa/Robert Gardziński

– Wprowadzenie systemowego rozwiązania na rzecz wsparcia branż energochłonnych jest konieczne m.in. po to, by chronić mniejsze miasta. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa z tych branż, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie – mówi minister  Jadwiga Emilewicz.

Według założeń projektu pieniądze na rekompensaty mają pochodzić ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w roku poprzednim. Na rekompensaty władze będą mogły przeznaczyć do 25 proc. przychodów z tego źródła. Gdyby się okazało, że łączna kwota, o którą wnioskują przedsiębiorcy, przewyższy tę uzyskaną poprzez sprzedaż uprawnień, rekompensata będzie zmniejszana proporcjonalnie dla wszystkich uprawnionych.

 

CZYTAJ TAKŻENieuchronność zieleni

Jak szacuje Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC), maksymalny roczny limit pieniędzy przeznaczonych na przyznanie rekompensat za 2019 i 2020 rok wynosi 890 mln zł.
– Ta kwota może w przyszłości maleć – ostrzega w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club i były wiceminister finansów. – Ceny uprawnień w ostatnich latach rosną, ale wkrótce inne gospodarki przestawią się na odnawialne źródła energii i wiele się na aukcjach uprawnień nie zarobi – przewiduje.
– Zgoda na rekompensaty wraz z obniżeniem akcyzy na prąd, opłaty przejściowej i ulgą w opłacie kogeneracyjnej to pakiet rozwiązań, który pozwala nam skuteczniej walczyć o naszą konkurencyjność. Bez wątpienia decyzja MPiT jest krokiem w dobrą stronę – mówi nam Tomasz Zieliński, szef PIPC. Przypomina, że z takiego wsparcia korzystają też firmy zachodnie.

 

CZYTAJ TAKŻEBłędne koło polskiej energetyki

Firmy nie mają złudzeń. – W kolejnych latach należy się liczyć z istotnymi zwyżkami cen energii, co wynika ze struktury wytwarzania energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym, opartej obecnie na węglu – mówi „Rzeczpospolitej” Artur Dziekański z Grupy Azoty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski ...

Sąd uwolnił byłego prezesa Lotosu

Gdański sąd odrzucił wniosek prokuratury o tymczasowe aresztowanie Pawła O. Wcześniej poręczenie za niego ...

Ocean ropy zalega pod światem

Zapasy czarnego złota wciąż są największe w pogrążonej w chaosie Wenezueli. Arabia Saudyjska wciąż ...

Maleje krajowa produkcja ropy i gazu

Od lat PGNiG nie odkryło dużych złóż. Ostatnia nadzieja to Karpaty. W najbliższych latach Polskie ...

Trump wypowiada porozumienie paryskie

USA rozpoczynają procedurę wychodzenia z porozumienia paryskiego – poinformował Sekretarz Stanu Mike Pompeo. Procedura ...

Irak nakręcił cenę ropy

Dziś ropa podrożała o blisko 5 proc… Eksperci wiążą to z wyciekiem surowca z ...