Aktualizacja: 25.02.2025 02:56 Publikacja: 31.10.2024 19:50
Foto: materiały prasowe
Jak informuje na swoich stronach spółka celowa Enei - Enea Elkogaz, przetarg na budowę w Kozienicach „pod klucz” bloku wraz z 12-letnim serwisem ogłosiła na początku lipca. Zamówienie dotyczyło budowy bloku gazowo-parowego (CCGT), o mocy elektrycznej brutto 650-750 MW. „Zamawiający zawiadamia o unieważnieniu postępowania pn. „Budowa bloku gazowoparowego oraz świadczenie usług serwisu” o udzielenie zamówienia publicznego. Ze względu na fakt, że w terminie wskazanym w SWZ (Specyfikacja warunków zamówienia) nie wpłynęła żadna oferta, zamawiający (…) unieważnił postępowanie o udzielenie przedmiotowego zamówienia” – czytamy w informacji spółki.
W ramach KPO należąca do koncernu firma Energa Operator otrzymała 7,66 mld zł pożyczki na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Za te pieniądze możliwe będzie m.in. przyłączenie do sieci 9 GW mocy z odnawialnych źródeł.
Raciborska spółka ma coraz mniej czasu na ratunek. Nieoficjalnie słyszymy, że pomysł jest, jak i chęci zainteresowanych stron. Najmniej zdecydowany jest – z tego, co słyszymy – rząd.
Minister aktywów państwowych podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do bieżących problemów w spółkach energetycznych. Nadal nie ma jednak decyzji dotyczącej ważnej reformy polskiej energetyki, a więc wydzielenia aktywów węglowych.
Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło rok do roku i o niecały procent i wyniosło 168,95 TWh w 2024 r. Z całorocznych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika także że udział węgla w produkcji energii elektrycznej spadł do blisko 63 proc., a udział OZE wzrósł do ponad 27 proc.
Analitycy dobrze oceniają możliwość zbycia przez firmę części projektów energetycznych.
Jako jeden z liderów branży czujemy się zobowiązani do wyznaczania standardów i podejmowania ambitnych zobowiązań. Naszym nadrzędnym celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto w całym łańcuchu dostaw do 2040 roku – mówi Dagmara Piasecka-Ramos, prezes PepsiCo w Polsce.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
CPK wraz z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i PGE Energetyka Kolejowa przygotowuje budowę zasilania lotniska CPK oraz linii Kolejowej „Y” łączącej Warszawę, Poznań i Wrocław.
Antywiatrakowe polityka Donalda Trumpa wywołuje niepewność w energetyce wiatrowej w USA. Stany, które miały ambitne własne strategie klimatyczne, muszą zrewidować założenia. Bo bez morskiej energetyki wiatrowej nie będą w stanie ich zrealizować.
Mitsubishi zapowiedziało wprowadzenie na rynek nowego kompaktowego SUV-a w roku 2025. Model ten ma być szczególnie atrakcyjny dla rodzin i dostępny jako niedrogi hybrydowy model.
Rolls-Royce to luksus, ale luksus to nie wszystko. Sukces kolekcji Black Badge to dowód na prawdziwość tej tezy. Pora na najnowszą premierę Rolls-Royce'a spod znaku Black Badge. Podwójnie elektryzującą, bo elektryczną.
Firma Apple ogłosiła, że w ciągu czterech lat wyda 500 mld dolarów na inwestycje w Stanach Zjednoczonych. Ma też tam zwiększyć zatrudnienie o 20 tys. ludzi.
Przed nami premiera „The Alters” od 11 bit studios i 10. rocznica premiery trzeciej części „Wiedźmina” CD Projektu. Rynek czeka też na wieści o „Wiedźminie 4”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas