Program „Czyste Powietrze” funkcjonuje od 2018 roku. Umożliwia dofinansowanie przez państwo termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektownych źródeł ciepła na nowoczesne. W trakcie działania programu ujawnia się jednak wiele luk w jego regulaminie, które pozwalają na liczne nadużycia. Z tego powodu rozważa się wprowadzenie zmian.
Konsultacje społeczne na ich temat potrwają w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – zgodnie z zapowiedziami wiceministra Krzysztofa Bolesty – przynajmniej do końca października. Brak jednak na razie konkretnej informacji o tym, jakich zmian w programie „Czyste Powietrze” można spodziewać się w 2025 roku. Na ten moment można jedynie podejrzewać, jakich obszarów programu mogą dotyczyć na podstawie wniosków wyciągniętych z dotychczas odbytych konsultacji.
Program „Czyste Powietrze”: Konsultacje społeczne w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
4 października 2024 roku w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się konsultacje społeczne dotyczące programu „Czyste powietrze”, którym przewodniczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Było to pierwsze z zaplanowanego cyklu spotkań w tym temacie. Relacja ze spotkania zamieszczona została na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz na rządowej stronie poświęconej programowi „Czyste Powietrze”.
Krzysztof Bolesta w trakcie swojego wystąpienia inaugurującego konsultacje społeczne przyznał, że program ma „pewne niedociągnięcia” i z tego powodu ministerstwo zdecydowało się na zorganizowanie konsultacji, w trakcie których mają zostać przedyskutowane różne kwestie. Dodał, że liczy na uwagi i spostrzeżenia uczestników spotkania.
Czytaj więcej
Pokrycie kosztów wymiany okien – jako jednego z elementów termomodernizacji – jest możliwe m.in. w ramach projektów Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie. O dofinansowanie można wnioskować jeszcze w tym roku.