Reklama
Rozwiń

Gorsze czasy dla PGE. Wydzielenie węgla z energetyki może znów się opóźnić

Gorsze czasy dla akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej. Analityk DM BOŚ rekomenduje sprzedaż walorów, a perspektywy dla PGE ocenia gorzej niż dla dla rynkowych konkurentów, a więc Enei czy Tauronu. Wszystko przez spadające ceny energii.

Publikacja: 15.02.2024 12:44

Gorsze czasy dla PGE

Gorsze czasy dla PGE

Foto: Adobe Stock

Zdaniem Łukasza Prokopiuka, analityka DM BOŚ, obserwujemy pogorszenie oceny PGE. Sugeruje on sprzedaż akcji, a jej wartość wycenia obecnie na 7,2 zł za akcje. – W ostatnich tygodniach kurs akcji PGE zachowywał się względnie dobrze, niemniej uważamy, że obecnie walory spółki nie mają wiele do zaoferowania inwestorom mniejszościowym, poza złudnymi nadziejami, że aktywa węglowe zostaną wkrótce sprzedane po dobrej cenie – czytamy w rekomendacji.

Wydzielenie węgla może w przyszłym roku

Zdaniem analityka, owa sprzedaż w końcu dojdzie do skutku, jednak nie spodziewa się on, że stanie się to przed końcem br., a wycena tych aktywów będzie, w jego ocenie, prawdopodobnie znacznie niższa niż wynegocjowana w projekcie NABE.

Czytaj więcej

Rusza konkurs na prezesa PGE. Nowego szefa spółki poznamy w marcu

– Chociaż zakładamy że sprzedaż (udziałów w elektrowni węglowych i kopalni węgla brunatnego – red.) nastąpi 1 stycznia przyszłego roku, to jest duże ryzyko, że nastąpi to jednak znacznie później. Ponadto zmieniliśmy szacunki i zakładamy, że aktywa zostaną sprzedane za 0 mld zł (poprzednio przyjęliśmy warunki transakcji wynegocjowane w projekcie NABE). Uważamy, że te aktywa są pozbawione wartości ze względu na strukturalne zmiany następujące na polskim rynku energii (rosnący udział OZE w bieżącym miksie energetycznym), oczekiwane wyjęcie aktywów węglowych spod ochrony rynku mocy, ciągle rosnące koszty produkcji, oczekiwane wysokie wydatki inwestycyjne na utrzymanie, wysokie zapotrzebowanie na kapitał obrotowy netto oraz oczekiwane duże wydatki rekultywacyjne – czytamy w raporcie.

Zdaniem Prokopiuka sprzedaż aktywów może być korzystna dla PGE jedynie w przypadku obniżenia zapotrzebowania na kapitał obrotowy netto w 2025 r.

Czytaj więcej

PGE zapowiada duże inwestycje w fotowoltaikę

Perspektywy gorsze niż dla Enei i Tauron

Tymczasem perspektywy dla produkcji energii nadal się pogarszają i analityk obniżył krótko- i długoterminowe prognozy finansowe dla PGE. – Dochodzi do tego przekonanie, że produkcja oparta na węglu brunatnym staje się coraz mniej konkurencyjna w porównaniu do innych źródeł energii konwencjonalnej – podkreśla Prokopiuk.

Produkcja oparta na węglu brunatnym staje się coraz mniej konkurencyjna w porównaniu do innych źródeł energii konwencjonalnej.

–  W przypadku produkcji energii opartej na węglu brunatnym dźwignia operacyjna jest wyższa niż dla aktywów węglowych i spadek cen energii powinien się mocniej odbić na zyskach, ponieważ większość kosztów wydobycia i produkcji energii opartej na węglu brunatnym utrzymuje się na stałym poziomie rosnąc w tempie inflacji bez ewentualnego wsparcia ze strony spadających cen węgla. Jeśli chodzi o perspektywy segmentu energii konwencjonalnej PGE, to wydają się nam gorsze niż dla Enei czy Tauronu – uważa analityk.

Czytaj więcej

Kadrowa miotła w PGE. Z rady nadzorczej odwołano zaufaną Kaczyńskiego
Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Rząd przyjął projekt ustawy o rynku mocy
Energetyka Zawodowa
Magazyny energii zmiotły elektrownie gazowe. Resort przemysłu zapowiada interwencje
Energetyka Zawodowa
Lider Polskiego Alarmu Smogowego: Zmiany w Czystym Powietrzu nie usprawniają obsługi wniosków
Energetyka Zawodowa
Tauron jako pierwszy sięga po energetyczne pieniądze z KPO
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Energetyka Zawodowa
Nowa strategia Tauronu. Szybkie odejście od węgla i wypłata dywidendy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku