Dotychczasowego prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego oraz dwóch wiceprezesów spółki odwołano 7 lutego.
Jak czytamy w ogłoszeniu rady nadzorczej, postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzone będzie etapowo. Pierwszy etap to ogłoszenie o wszczęciu postępowania, przyjmowanie zgłoszeń, weryfikacja pod względem formalnym zgłoszeń kandydatów i kwalifikacja kandydatów do kolejnego etapu. Drugi etap to przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami i wyłonienie najlepszego kandydata na stanowisko członka zarządu.
Czytaj więcej
Odwołany prezes Polskiej Grupy Energetycznej pozostawił po sobie zaktualizowaną strategię spółki, która decyzją polityków została jednak zawieszona.
Jakie kwalifikacje musi posiadać przyszły prezes PGE?
Kandydaci muszą posiadać wykształcenie wyższe lub wykształcenie wyższe uzyskane za granicą uznane w Rzeczypospolitej Polskiej, posiadać co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek, posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.
Kandydaci muszą też posiadać poświadczenia bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej „tajne” oraz „secret UE/EU secret” lub złożyć zobowiązanie, że w przypadku powołania w skład zarządu spółki bez zbędnej zwłoki podda się procedurze sprawdzającej w celu uzyskania poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych.