Wygląda na to, że taki był interes eksrzecznika PiS Adama Hofmana, którego firma zawarła z MOL tajną umowę na przekonanie rządu PiS do tej transakcji – pisze onet.pl.

R4S to słynna agencja PR, założona w lipcu 2015 r., na krótko przed wygranymi przez PiS wyborami. Do życia powołują ją wówczas były rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski i Michał Wiórkiewicz, w przeszłości asystent dwójki pisowskich premierów z lat 2005-2007 — Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Niedługo później do wspomnianej dwójki dołącza były wpływowy rzecznik PiS Adam Hofman.

Czytaj więcej

Jest pozew przeciwko fuzji Orlenu z Lotosem

Po dołączeniu do spółki Adama Hofmana R4S swoją potęgę buduje dzięki jego doskonałym relacjom z politykami przejmującego władzę PiS. W obozie władzy nie jest wielką tajemnicą, że Hofmana łączą bliskie relacje z Danielem Obajtkiem.

Dlatego, gdy Obajtek zostaje prezesem PKN i niedługo potem ogłasza, że koncern przejmie gdański Lotos, a część aktywów Lotosu wykupi węgierski koncern państwowy MOL, w polskich mediach huczy od plotek, że za wskazaniem akurat tego nabywcy stać może właśnie Hofman i agencja R4S. Nikt nie ma jednak dowodów na to, że za transakcją — przedstawianą przez władzę jako strategiczne ucieleśnienie polsko-węgierskiego sojuszu — tak naprawdę stoi lobbing i interes Hofmana – pisze Onet.

Onet ma dowód na to, co było dotychczas tylko plotką — że ta transakcja nade wszystko była interesem byłego rzecznika PiS Adama Hofmana, którego firma zawarła z MOL tajną umowę na załatwienie w rządzie PiS tej transakcji.

Kiedy 8 października 2020 r. media społecznościowe obiegają zdjęcia węgierskiego premiera Viktora Orbana goszczącego na oficjalnym przyjęciu z okazji otwarcia biura R4S w Budapeszcie, węgierski oddział spółki de facto działa już od ponad roku. R4S Consulting Hungary zarejestrowana zostaje 16 września 2019 r. Właścicielem jest polska spółka R4S, a prezesem Michał Wiórkiewicz.

Czytaj więcej

Stacje z logo Lotosu wkrótce zaczną znikać. Orlen sfinalizował fuzję

Niedługo po wizycie Orbana na imprezie R4S, spółka zaczyna rozwijać skrzydła – pisze Onet.

Przełom przychodzi z końcem ubiegłorocznych wakacji. 31 sierpnia 2021 r. — a więc na pięć miesięcy przed wyborem MOL na partnera Orlenu — R4S Consulting Hungary podpisuje z koncernem "kontrakt na usługi PR". Ze strony polskiej parafuje ją Wiórkiewicz, w imieniu MOL György Bacsa, starszy wiceprezes ds. strategii i rozwoju organizacji. Choć umowa, podpisana na okres jednego roku, opatrzona jest klauzulą "poufne" Onetowi udało się do niej dotrzeć. Mamy kopię tego dokumentu.

Za 10 tys. euro miesięcznie R4S zobowiązuje się dostarczać Węgrom "regularne i aktualne analizy polityczne związane z polskim rynkiem energetycznym, wraz z kontekstem wydarzeń istotnych dla MOL". Ze strony węgierskiej jako osoby odpowiedzialne za realizację postanowień umowy, wskazani zostają András Bácsi-Nagy, kierownik biura ds. międzynarodowych i Márk Szabó, zatrudniony w koncernie jako ekspert ds. międzynarodowych. R4S jako osobę kontaktową wskazuje Igora Janke.

Więcej na onet.pl.