Naftowi giganci zapowiadają zmiany

Arabia Saudyjska zmniejszy pompowanie o 3 mln baryłek na dobę, Rosja o 1,5 mln baryłek na dobę, podobnie jak pozostali bliskowschodni producenci. Ma to dać łącznie ponad 10 mln baryłek ropy mniej na rynku każdego dnia.

Publikacja: 07.04.2020 17:43

Naftowi giganci zapowiadają zmiany

Foto: Workers inspect an oil pumping jack, also known as a ‚nodding donkey’ at a pumping site, operated by Rosneft PJSC, in the Samotlor oilfield near Nizhnevartovsk, Russia, on Wednesday, March 22, 2017. Russia’s largest oil field, so far past its prime tha...


Jeszcze nie wystartowała zapowiedziana na czwartek wideokonferencja krajów OPEC+ i siedmiu zaproszonych krajów spoza porozumienia, a już amerykańskie media dowiedziały się, jak miałoby wyglądać nowe porozumienie. Według The Wall Street Journal Arabia Saudyjska zmniejszy wydobycie o 3 mln baryłek/doba (bd), Rosja o 1,5 mln bd, a bliskowschodni sojusznicy Saudów także po 1,5 mln bd każdy.

Agencja Bloomberg dowiedziała się, że Arabia Saudyjska chce, by te wielkości redukcji były wyliczane od poziomu wydobycia z kwietnia, czyli wtedy kiedy Saudowi rozpędzili pompy z 9,8 mln bd do 12,3 mln bd. Tym samym arabskie wydobycie zmniejszyłoby się zaledwie o 0,5 mln bd w stosunku do poziomu z marca.

""

An employee talks to colleagues on a mobile radio at the OAO Transneft oil transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

ZEA zwiększyły produkcję ropy z 3 mln bd do 4 mln bd, a musiałyby zmniejszyć do 2,5 mln bd. Irak wydobywa teraz więcej o 200 tys. bd więc jego kwota redukcji spadnie do 1,3 mln bd.
Rosja w kwietniu nie zwiększyła wydobycia (11,2 mln bd), bowiem rosyjskie koncerny już w końcu marca miały kłopoty ze znalezieniem klientów marki Urals, w wyniku czego surowiec stał się najtańszy od 21 lat, a tym samym stracił rentowność. Dlatego jeżeli porozumienie będzie miało format z informacji amerykańskich mediów, to Rosja musi zmniejszyć pompowanie o 1,5 mln bd. Dlatego rosyjska delegacja będzie się upierać przy tym, by poziom od jakiego ma zostać przeprowadzone samoograniczenie, to była średnia z pierwszego kwartału, kiedy Saudowie pompowali 9,8 mln bd.


Z dużych producentów spoza OPEC+ zaproszenie otrzymały Brazylia i Norwegia. Amerykańskie firmy produkujące ropę z pokładów łupkowych jak Pioneer Natural Resources lobbują za udziałem USA w porozumieniu. Przeciw są giganty tradycyjnego wydobycia –  ExxonMobile i Chevron. – Szanse na transakcję, która doprowadziłaby do rzeczywistego ograniczenia produkcji, są niewielkie, ale nieformalne negocjacje trwają. Administracja Donalda Trumpa wywiera silną presję polityczną na Mohammeda bin Salmana (saudyjski następca tronu -red), aby pokazał on, że Królestwo nie próbuje doprowadzić do upadłości amerykański przemysł łupkowy – ocenił Amrita Sen, główny analityk Energy Aspects.

""

Khalid al-Falih, Saudi Arabia’s energy minister, pauses during a Bloomberg Television interview in London, U.K./Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Z kolei Dmitrij Marinczenko analityk Fitch przypomina, że zmniejszając wydobycie, Rosja ryzykuje, że nie uda się go potem przywrócić. Jeżeli trzeba będzie zamrozić odwierty na terenach polarnych, to można się z nimi na zawsze pożegnać. Dlatego Rosja tak mocno sprzeciwia się dużej redukcji wydobycia. Dmitrij Pierewałow były wiceprezes Sławniefti uważa, za mało prawdopodobne, by Rosja rzeczywiście zmniejszyła wydobycie. – Nikt nie jest w stanie tego sprawdzić. Ceny pójdą w górę i to jest najważniejsze – mówi.

Energetyka Zawodowa
Jak bilansować OZE, by rachunki za prąd nie wzrosły?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Energetyka Zawodowa
Stan zagrożenia energetycznego – czyli jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa
Energetyka Zawodowa
Wątpliwości wokół budowy nowego bloku gazowego. Wybrano egzotyczny kierunek
Energetyka Zawodowa
Orlen dodaje gazu. Planuje ogromne inwestycje
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Jest zgoda Sejmu
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku