Według ostatniego raportu WHO, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Czy uda nam się zmienić ten stan rzeczy?
Jestem w tej kwestii optymistą, głęboko wierzę w to, że działania które są podejmowane w naszym kraju zarówno na szczeblu centralnym, w samorządach, a także przez organizacje takie jak Polski Komitet Energii Elektrycznej przełożą się na poprawę stanu jakości powietrza w naszym kraju. Myślę, że najważniejsze zadanie to poprawa świadomości Polaków i uzmysłowienie im jak ważnym problemem jest smog i jak wiele zależy w tej sprawie od nich samych. Działania edukacyjne takie jak kampania „Energetyka Kocha czyste powietrze” są tu kluczowe. W ramach akcji organizowanej przez PKEE spotkaliśmy się z mieszkańcami polskich miast na specjalnie przygotowanych debatach. Ostatnia z nich odbyła się 25 sierpnia w Rzeszowie. Była to dobra okazja by porozmawiać
z mieszkańcami Podkarpacia o prawdziwych przyczynach powstawania smogu i złej jakości powietrza. Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy kto odpowiada za smog. Największym winowajcą jest niska emisja, czyli spalanie złej jakości paliw stałych w starych i nieefektywnych przydomowych piecach i kotłach oraz indywidualny transport drogowy. Na spotkaniach takich jak to w Rzeszowie mamy okazję pokazać, że wiele zależy od naszych własnych decyzji, dotyczących wyboru środka transportu lub sposobu ogrzewania mieszkania.
Czy sama edukacja i rozmowy wystarczą aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy?
Musimy działać wielotorowo, a edukacja i rzetelna wiedza, która trafia przysłowiowego „Kowalskiego” powinna być podstawą innych działań. Tylko świadomi tego problemu i zagrożenia jakim jest smog, będziemy mogli podjąć decyzję, choćby o zmianie sposobu ogrzewania domu. Dlatego w Rzeszowie, podobnie jak w trakcie poprzednich debat z cyklu „Energetyka kocha czyste powietrze” opowiadaliśmy o zagrożeniach związanych z niską emisją. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz regionu oraz eksperci grupy PGE S.A. – największego w Polsce wytwórcy energii elektrycznej. Z ich pomocą nawiązaliśmy z mieszkańcami Podkarpacia konstruktywny dialog. Lokalne władze i eksperci wyjaśniali uczestnikom, które działania są najbardziej proekologiczne i optymalne kosztowo dla ich portfeli. Duże znaczenie mają tu między innymi taryfy antysmogowe, czy ciepło sieciowe wytwarzane często w kogeneracji. To obecnie jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie niskiej emisji i poprawę jakości powietrza. Tym bardziej, że w Rzeszowie powstaje właśnie Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii (ITPOE).
Taka instalacja pomoże zadbać o stan jakości powietrza?