Spółka Solorza ma plan na zieloną rewolucję

Fotorzepa, Bartosz Jankowski

– Zbudowałem już największą w Polsce telewizję, platformę cyfrową, wprowadzałem w Polsce nowe technologie szybkiego Internetu jak LTE czy 5G. Teraz chcę dać Polsce i mieszkańcom naszego kraju coś, czego nie da się wyprodukować w żadnej fabryce – czyste powietrze i środowisko – tak Zygmunt Solorz skomentował ogłoszony właśnie plan transformacji spółki ZE PAK.

Głównym biznesem Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin jest dziś wydobycie węgla brunatnego i produkcja energii elektrycznej na bazie tego paliwa. To ma się jednak zmienić. Nowa strategia spółki zakłada, że ostatni prąd wyprodukowany z węgla w tej grupie popłynie pod koniec bieżącej dekady. W najbliższych latach w ZE PAK coraz więcej energii będzie wytwarzane z OZE, a po zakończeniu wydobycia węgla, produkowana będzie już wyłącznie zielona energia. Istotnym kierunkiem nowej strategii jest produkcja i wykorzystanie wodoru.
– Nasza strategia jest niezwykle ambitna, część zresztą już realizujemy jak działający blok biomasowy czy plan budowy największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Chcę jednak podkreślić, że jej przeprowadzenie i sukces zakładają odpowiedzialne działanie w perspektywie przyszłości grupy kapitałowej ZE PAK, jej pracowników, regionu w którym funkcjonuje i partnerów z którymi kooperuje. Chcemy przekonać do naszej strategii zarówno pracowników grupy, jak i mieszkańców regionu, w którym firma działa – powiedział Henryk Sobierajski, prezes ZE PAK.

Bazowy model funkcjonowania biznesu węglowego zakłada korzystanie z obecnie eksploatowanych odkrywek i brak nowych inwestycji w tym obszarze. Produkcja energii w blokach węglowych w elektrowni Pątnów I ulegnie skróceniu do czasu funkcjonowania systemu wsparcia w postaci rynku mocy lub innego, który zapewni ekonomiczną efektywność takiej działalności. Nowocześniejszy i bardziej efektywny blok w elektrowni Pątnów II mógłby funkcjonować dłużej, jednak tutaj również warunkiem jest ekonomiczna efektywność jego wykorzystania. Zakładany czas zakończenia produkcji energii w źródłach węglowych grupy ZE PAK, planowany jest nie później niż na koniec bieżącej dekady.

Główne kierunki rozwoju grupy na najbliższe 10 lat zakładają budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych, produkcję energii z biomasy i biogazu, produkcję zielonego wodoru. W planach jest też produkcja innowacyjnego miejskiego autobusu wodorowego czy zeroemisyjnych napędów wodorowych do łodzi motorowych.

Tak rozpisany plan transformacji grupy, choć jest najodważniejszym spośród innych koncernów energetycznych produkujących energię z węgla, to i tak nie zachwycił ekologów. – To dobrze, że spółka zdecydowała o przyspieszonym zamknięciu bloków elektrowni Pątnów I i potwierdziła datę odejścia od węgla do 2030 r. Jednak biorąc pod uwagę kończące się zasoby węgla w kopalniach należących do spółki, ZE PAK nie ma innego wyjścia. Zakończenie działalności przed 2030 r. to żadna rewolucja, to business as usual. Spółka powinna przyspieszyć swoje odchodzenie od węgla, zrezygnować z rozbudowy odkrywki Tomisławice i skupić swoje wysiłki na sprawiedliwej transformacji i zielonych inwestycjach – skwitowała Anna Meres z Greenpeace Polska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ireneusz Zyska pełnomocnikiem rządu ds. OZE

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, został pełnomocnikiem rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Ustanowienie nowej funkcji ...

Gaz uwolniony na Łotwie

Za dwa miesiące każdy odbiorca gazu na Łotwie będzie sam wybierał dostawcę. Do wyboru ...

Ultimatum NWR dla czeskiego rządu

Należąca do NWR spółka OKD może złożyć wniosek o upadłość, jeśli do piątku nie ...

Pół miliarda złotych na modernizację ciepłowni

Wybrane firmy ciepłownicze otrzymały zaproszenie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do ...

MSP analizuje połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – poinformował ...

Iran stawia na Ukrainę, Rosja – na Polskę

Irańska ropa może trafiać do Unii tranzytem przez Ukrainę. Rosja odpowiada zwiększeniem dostaw m.in. ...