Litewski dostawca energii ma ofertę dla firm w Polsce

Adobe Stock

Ignitis – państwowy holding energetyczny Litwy zaczął konkurować na rynku ofertą dostaw prądu i gazu klientom biznesowym. Umocnienie pozycji w Polsce to dla Litwinów jeden z głównych celów strategii holdingu.

„Wchodzimy do segmentu dostaw prądu klientom biznesowym, co jest istotnym etapem rozwoju  firmy – podkreśla w komunikacie prasowym Diana Kozakiewicz szefowa regionu  – Polska Ignitis Group, cytowana przez agencję BNS.

Założona w 2017 roku Ignitis Polska to spółka córka litewskiej grupy Ignitis (kontrolowana przez państwową Lietuvos Energija). Dotąd prowadziła ona obrót energią elektryczną na giełdzie, a w 2019 roku weszła na hurtowy rynek gazu.

Ignitis grupe inwestuje w Polsce również w projekty związane z energią odnawialną. W 2019 roku firma kupiła od hiszpańskiego IGE spółkę Pomerania Invall, która buduje elektrownie wiatrowe. Prace budowlane przy Pomerania Wind Farm ruszyły w lipcu 2019 roku. Elektrownia stanie na Pomorzu 50 km od brzegów Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ.

W lutym 2020 roku zarząd grupy Ignitis zgodził się na zawarcie umowy gwarancyjnej koniecznej do otrzymania kredytu przez Pomerania Wind Farm z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Grupa wystąpiła o 258 mln zł (ok. 60 mln dol.). Litwini planują, że kredyt zostanie zwrócony do 2035 roku.

Moc powstającej farmy wiatrowej Pomerania wyniesie ok. 94 MW. Farma ma być gotowa w 2021 roku. Docelowo wiatraki Pomeranii wyprodukują 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując rocznie około 75 tys. polskich gospodarstw domowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Partnerstwa publiczno-prywatne – szansa na szybki rozwój miast

Prywatne przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie na co dzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami dla konsumentów i ...

Kosmiczne zarobki w Naftogazie Ukrainy

Rada ministrów Ukrainy wstrzymuje kontrakty zarządowi koncernu Naftogaz. Powód to gigantyczna wysokość wynagrodzeń w koncernie. ...

Dania wstrzymuje Nord Stream 2

Gotowa jest alternatywna trasa gazociągu Nord Stream 2, która omija Danię. Ma być dłuższa ...

Tauron nie planuje zamykania kopalń

Ukończenie inwestycji to nasz priorytet. One otworzą drogę do rentownego wydobycia węgla – mówi ...

ElectroMobility ogłosi konkurs na samochód elektryczny

ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejski samochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi ...

Huragany spowolniły pompy w USA

Spadło tempo wzrostu produkcji ropy w USA. Eksperci widzą w tym spowolnienie „drugiej rewolucji ...