Po ponad 140 latach Wielka Brytania wycofuje się z energetyki węglowej. Ostatnia elektrownia węglowa w Ratcliffe-on-Soar, na południowy zachód od Nottingham, zostanie zamknięta. Oznacza to, że Wielka Brytania jest pierwszym bogatym krajem przemysłowym, który wycofuje się z węgla. Zespół doradców E3G napisał kilka dni temu: „Miejsce narodzin energetyki węglowej wkrótce stanie się wolne od węgla”.
Czytaj więcej
Amerykańska elektrownia jądrowa Three Mile Island, gdzie doszło do awarii w 1979 r., ponownie będzie działać. Uruchomiono ją w celu zasilania sztucznej inteligencji. Całą wytworzoną energię elektryczną kupi Microsoft.
Konserwatywny rząd ówczesnego premiera Borisa Johnsona przesunął wycofywanie się z węgla o kolejny rok, w czerwcu 2021 r. W przyszłości na Wyspach Brytyjskich wykorzystywana będzie wyłącznie czysta energia elektryczna.
Sekretarz stanu ds. energetyki Michael Shanks z Partii Pracy, która rządzi od początku lipca, zapewnił, że kończy się era węgla i rozpoczyna. się „nowa era dobrych miejsc pracy w branży energetycznej”. Sanks powiedział, że już wkrótce Wielka Brytania powinna stać się „superpotęgą w zakresie czystej energii”.
Brytyjska gospodarka uniezależniła się od węgla
Nieco ponad 100 lat temu prawie cała energia elektryczna w Wielkiej Brytanii była wytwarzana poprzez spalanie węgla. Dziś węgiel praktycznie nie odgrywa już żadnej roli. W 2023 r. udział miksu energetycznego wyniósł zaledwie 1,3 proc. Niemieckie media podkreślają, że Wielka Brytania była w stanie odejść od węgla, ponieważ wciąż ma elektrownie atomowe, które postanowili zamknąć Niemcy. W Niemczech uzgodniono wycofywanie się z węgla na rok 2038. Obecna koalicja zapowiedziała, że „idealnie” byłoby przesunąć datę na rok 2030. O ile się to uda.