„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.12.2024 15:37 Publikacja: 30.09.2024 14:52
Ostatnia brytyjska elektrownia węglowa Ratcliffe-on-Soar
Foto: Bloomberg
Po ponad 140 latach Wielka Brytania wycofuje się z energetyki węglowej. Ostatnia elektrownia węglowa w Ratcliffe-on-Soar, na południowy zachód od Nottingham, zostanie zamknięta. Oznacza to, że Wielka Brytania jest pierwszym bogatym krajem przemysłowym, który wycofuje się z węgla. Zespół doradców E3G napisał kilka dni temu: „Miejsce narodzin energetyki węglowej wkrótce stanie się wolne od węgla”.
Konserwatywny rząd ówczesnego premiera Borisa Johnsona przesunął wycofywanie się z węgla o kolejny rok, w czerwcu 2021 r. W przyszłości na Wyspach Brytyjskich wykorzystywana będzie wyłącznie czysta energia elektryczna.
Grupa Enea szacuje, że jej nakłady inwestycyjne wyniosą około 107,5 mld zł w latach 2024-2035 – poinformowała spółka w komunikacie dotyczącym nowej strategii, do 2035 r., zatwierdzonej przez radę nadzorczą. Spółka zakłada, że część elektrowni węglowych Grupy przejdzie do tzw. rezerwy zimnej, ale na razie z rządem na ten temat nie rozmawiała. Prezes Enei mówił w tym kontekście o wschodniej flance w energetyce.
Polska i Ukraina mogłyby jeszcze bardziej zacieśnić współpracę w branży energetycznej. Autorzy raportu Banku Gospodarstwa Krajowego wymieniają klika obszarów potencjalnej współpracy energetycznej w perspektywie krótko- i długoterminowej.
Wyłączane z eksploatacji starsze elektrownie węglowe mogłyby znaleźć drugie życie na Ukrainie - to jedna z propozycji pomocy Polski dla Ukrainy, które będzie odbudowywać swój potencjał energetyczny po zakończeniu wojny. Taką propozycję przedstawił Banku Gospodarstwa Krajowego.
Polska przed najbliższą zimą jest bezpieczna energetycznie. Z informacji Europejskich Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych wynika jednak, że na początku 2025 r. mogą pojawić się problemy z dostępem mocy. Ryzyko jednak jest niewielkie.
Produkcja energii elektrycznej spadła o 3,88 proc. rok do roku do 13,83 TWh w październiku 2024 roku, podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). W całym roku nadal to węgiel w ponad 60 proc. zabezpiecza dostawy energii. Niespodziewanie w październiku znacząco spadła produkcja energii z wiatru.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba osób zatrzymywanych za aktywność w mediach społecznościowych - podaje strona ukraińska.
Przemocą próbują zastraszyć, zniechęcić i zmusić do milczenia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że z dyrektorem Studium Europy Wschodniej, Janem Malickim, bitwę przegrali już dawno temu.
- Jest to sprawa pana posła, która jest częścią debaty publicznej - tak Karol Nawrocki, prezes IPN, kandydat na prezydenta z poparciem PiS, odpowiedział na pytanie, co sądzi o sprawie Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, posła PiS, który zbiegł na Węgry i poprosił o azyl po tym, jak sąd zdecydował o jego aresztowaniu.
25-letnia kobieta o podwójnym, niemiecko-irackim obywatelstwie, Szahraban K., zabiła 23-letnią kobietę po to, by upozorować własną śmierć, aby uciec przed swoją rodziną, z którą była skonfliktowana. W czwartek sąd w Ingolstadt skazał ją na dożywocie.
To, co nazywamy Europą, jest jednak wynikiem tyleż zapaści, co eksplozji. Zapaści, bo najazdy barbarzyńców nie zadbały o napotykane centra kulturowe. Nastąpiła jednak eksplozja, bo tysiące zupełnie nowych użytkowników zostało wprowadzonych do obiegu kultury - mówi Paweł Milcarek, filozof, publicysta, redaktor, naczelny kwartalnika „Christianitas”.
Biały Dom w najbliższych dniach ma ogłosić ostateczną zawartość pakietu broni, który ma zostać przekazany Ukrainie. Jego wartość ma wynieść około 1,2 miliarda dolarów – podaje agencja Reutera.
W Warszawie napadnięto na szefa Studium Europy Wschodniej UW. Prof. Jan Malicki stracił przytomność i trafił do szpitala - podaje telewizja Biełsat. Napastnicy - jak wynika z relacji współpracowniczki Malickiego - byli ubrani w stroje przypominające mundury strażników miejskich, dlatego zapytany o nazwisko udzielił im odpowiedzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas