Polskie Sieci Elektroenergetyczne nazywają nową usługę „interwencyjnym ofertowaniem zwiększenia poboru mocy przez odbiorców” (usługa IZP). Ma ona pomóc PSE w zarządzaniu systemem w okresach nadwyżek generacji ponad zapotrzebowanie. Nie jest to oferta dla każdego np. gospodarstwa domowego, chyba że na rynku znajdą się agregatorzy, którzy są w stanie skupić większą grupę takich odbiorców, którzy mogą świadczyć zwiększenie zużycia prądu.
- Usługę IZP mogą świadczyć odbiorcy energii, którzy mają techniczną możliwość okresowej zmiany zapotrzebowania na moc i energię elektryczną. Dostawcy usługi na wezwanie operatora systemu przesyłowego mogą okresowo zwiększyć zapotrzebowanie i otrzymać wynagrodzenie. Zakup usługi przez operatora może przyczynić się do ograniczenia nierynkowej redukcji źródeł odnawialnych – podkreślają PSE.
Czytaj więcej
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. poziomu obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów. Zamiast proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 12 proc. poziom ten będzie wynosił 8,5 proc. w 2025 r. Obecnie to 5 proc. Zrezygnowano także z ustalenia tego obowiązku na kilka lat do przodu, na czym zależało branży OZE.
Usługę IZP może świadczyć każdy odbiorca przyłączony do sieci elektroenergetycznej, którego zdolności techniczne do świadczenia usługi zostały pozytywnie zweryfikowane przez operatora systemu, do którego jest przyłączony oraz posiada specjalny certyfikat ORed, który jest wydawany dla obiektów, które nie są gospodarstwami domowymi.
Odbiorcy energii mogą świadczyć IZP bezpośrednio PSE S.A. jeśli posiadają 1 MW lub więcej potencjału zwiększenia mocy. Mniejsi odbiorcy też mogą świadczyć usługę, ale tylko poprzez podmiot pośredniczący, reprezentujący odbiorców w relacjach z PSE.