Spółki energetyczne godzą się na powstanie NABE

Nowa agencja, która będzie zarządzać elektrowniami węglowymi, ma powstać jesienią. Spółki wyraziły gotowość do sprzedaży, ale pytania o zgodę KE na NABE pozostają.

Publikacja: 11.08.2023 03:00

Nowa agencja, która będzie zarządzać elektrowniami węglowymi, ma powstać jesienią

Nowa agencja, która będzie zarządzać elektrowniami węglowymi, ma powstać jesienią

Foto: Bloomberg

PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały ze Skarbem Państwa dokumenty podsumowujące warunki transakcji nabycia przez SP aktywów węglowych i powstania NABE.

Wyceny spółek przed integracją

Wszystkie spółki wskazują, że dokumenty te zawierają kluczowe warunki planowanej transakcji, zbieżne ze wskazaniami z 15 lipca 2023 r. Spółki poinformowały wówczas, że w ramach prac dotyczących wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w NABE minister aktywów państwowych złożył im propozycję nabycia przez SP aktywów węglowych.

Wycena aktywów wynika z poziomu zadłużenia i rezerw w postaci uprawnień do emisji CO2. W przypadku PGE kwota sprzedaży akcji jej spółki zależnej PGE GiEK wynosi 849 mln zł. Zadłużenie PGE GiEK wobec PGE, które trafi do NABE, wynosi 5,4 mld zł.

W przypadku elektrowni Tauron Wytwarzanie, spółki córki Tauronu, cenę sprzedaży ustalono na 1 zł, a zadłużenie stanowi 6,3 mld zł. Zadłużenie do dnia zamknięcia transakcji zostanie zmniejszone o 652 mln zł w wyniku konwersji części istniejącego długu Tauronu Wytwarzanie wobec Grupy na kapitał własny spółki.

Czytaj więcej

Fitch pozytywnie ocenia powstanie NABE

W Enei proponowana cena sprzedaży udziałów w spółkach córkach Enea Wytwarzanie wynosi 2,479 mld zł, a akcji Enei Elektrowni Połaniec – 632 mln zł. Zadłużenie spółek zależnych, trafiających do NABE, wobec Grupy Enea wynosi 2,38 mld zł.

Z kolei cena za węglową spółkę Energa Elektrownia Ostrołęka (Energa) wynosi 153 mln zł. W tym wypadku wszystkie rozliczenia są dokonywane na bieżąco i nie ma mowy o długu. W przypadku PGE, Tauronu i Enei wspomniane zadłużenie spółek wytwórczych wobec grup będzie spłacane przez osiem lat od chwili zawarcia transakcji.

Koszty dla budżetu

Budżet ma – zdaniem Ministerstwa Aktywów Państwowych – nie ponieść żadnych kosztów z tytułu powstania Agencji. – Kosztów bezpośrednich nie ma. Możemy mówić jedynie o cenie za akcję, co wynika z procesu wyceny – mówił na czwartkowej konferencji prasowej Marcin Izdebski, szef departamentu spółek paliwowo-energetycznych.

Z tytułu gwarancji SP ma nie ponieść kosztów, a nawet powinein zarobić. – Są one [gwarancje – red.] odpłatne. To SP będzie beneficjentem opłat wnoszonych przez NABE z tytułu objęcia gwarancjami. Mowa o dodatkowym przychodzie [to 7,6 mld zł w ciągu 10 lat – red.]. Oczywiście, jeśli zmaterializowałaby się sytuacja potencjalnego braku wypłacalności NABE, to wówczas nastąpiłoby uruchomienie gwarancji. Tego nie zakładamy. Z analiz wynika, że NABE będzie w stanie funkcjonować i będzie rentowne – mówił Izdebski.

Szef MAP, Jacek Sasin, podkreślił, że przez najbliższe 20 lat nie jesteśmy w stanie odejść od węgla. – Inwestycje w energetykę, w tym w atom, to lata. NABE będzie więc generować dochody i z tego tytułu będzie spłacać zobowiązanie objęte gwarancją – mówił Sasin.

Czytaj więcej

Ogromne koszty NABE. Są gwarancje dla agencji węglowej

Wkrótce rząd ma przyjąć projekt ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania NABE. SP zapewni gwarancje w wysokości 70 proc. wartości trzech instrumentów składających się na mechanizm finansowania agencji.

Pierwszym instrumentem są pożyczki (na spłatę długów spółek wytwórczych wobec grup energetycznych) w łącznej kwocie 9,9 mld zł. Drugim instrumentem będą kredyty odnawialne do 15 mld zł, które będą głównie wykorzystywane na zakup uprawnień do emisji CO2. Wysokość kredytu odnawialnego co roku będzie malała. Trzeci element to limity rozliczeniowe na pozyskanie uprawnień do emisji CO2. W tym roku wyniosą one do 44 mld zł, a w kolejnych do 30 mld zł.

Plany spółek

Dzięki powstaniu NABE spółki uwolnią się od elektrowni węglowych i będą mogły pozyskać środki na OZE od instytucji finansowych.

– Powstanie NABE pozwoli spółce w pełni wykorzystać swój potencjał w realizacji transformacji energetycznej w Polsce, której najważniejszym celem jest obniżanie kosztów energii elektrycznej, z korzyścią zarówno dla gospodarstw domowych, firm oraz całej gospodarki – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Zarządzana przez niego spółka chce skupić się m.in. na morskich farmach wiatrowych.

Z kolei Tauron główny strumień finansowy z pozyskanych środków ze sprzedaży elektrowni chce skierować na sieci elektroenergetyczne.

– W ostatnich latach w dystrybucję zainwestowaliśmy 16 mld zł, a w kolejnych inwestycje te będą jeszcze większe. Już w przyszłym roku sięgną rekordowych 3 mld. Środki te zostaną przeznaczone na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE, oraz modernizację i przebudowę sieci elektroenergetycznych w kierunku tzw. sieci inteligentnych – mówi prezes Tauronu, Paweł Szczeszek.

Czytaj więcej

Węglowa agencja jednak powstanie? Jest projekt ustawy o finansowaniu

Bruksela się zgodzi na NABE?

Powstaniu NABE przygląda się Komisja Europejska. Ta może mieć wątpliwości, czy ta transakcja nie nosi znamion niedozwolonej pomocy publicznej. Jesteśmy cały czas w trakcie rozmów z KE. Mamy silne argumenty w ręku.

– Jesteśmy przekonani, że wszelkie rozwiązania, które zastosowaliśmy, są zgodne z zasadami i nie jest to pomoc publiczna. Cena, którą ustaliliśmy, jest oparta na niezależnych wycenach przygotowanych przez profesjonalnych doradców – mówił Izdebski.

PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały ze Skarbem Państwa dokumenty podsumowujące warunki transakcji nabycia przez SP aktywów węglowych i powstania NABE.

Wyceny spółek przed integracją

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Elektroenergetyka
Mniejsza koncentracja na rynku prądu i większa liczba odmów przyłączeń do sieci
Elektroenergetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Elektroenergetyka
Ukraina zaskoczyła. Wyprodukowała nadmiar prądu i wysłała do Polski
Elektroenergetyka
Enea podaje wyniki i przypomina o zawieszeniu NABE
Elektroenergetyka
Kolejny państwowy kontrakt-widmo. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?