Ogłosił to Taras Melniczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej: „Zostało zakończone działanie porozumienia zawartego 12.07.2012 r między radą ministrów Ukrainy a rządem Federacji Rosyjskiej o środkach zabezpieczenia funkcjonowania równoległego Jednolitego Systemu Energetycznego Ukrainy i Jednolitego Systemu Energetycznego Federacji Rosyjskiej” – napisał Melniczuk na kanale Telegram.
Co to w praktyce oznacza? W lutym 2021 r. minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba poinformował, że Kijów planuje odłączyć się od białoruskiego i rosyjskiego systemu energetycznego do końca 2023 r. i zintegrować się z europejskim.
Czytaj więcej
Ukraiński operator sieci energetycznych Ukrenergo oraz polski operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęli budowę nowej linii przesyłowej między Ukrainą a Polską – poinformowała ukraińska strona. Odpowiednią umowę ramową podpisał Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu PKW „Ukrenergo” i prezes PSE Eryka Klossowskiego. Linia ma być gotowa do końca tego roku.
W lutym 2022 r. Ukraina ogłosiła decyzję o odmowie powrotu do zunifikowanego systemu energetycznego z Rosją i Białorusią. Według ministra energetyki Ukrainy, Germana Gałuszczenko, testy ukraińskiego systemu energetycznego w dniach 24-26 lutego próbnej synchronizacji z europejskim systemem ENTSO-E zakończyły się sukcesem i udowodniły "zdolność do pracy w trybie izolowanym".
16 marca prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił zjednoczenie ukraińskich i unijnych systemów energetycznych. W 2023 r Ukraina na stałe wejdzie do ENTSO-E. Obecnie należy doń 41 operatorów z 34 państw.