Koszt CO2 w produkcji energii elektrycznej w Polsce nadal wysoki

Trzy lata temu polskie ulice straszyły billboardy ze słynną żarówką w barwach UE. Zawarta tam informacja, że to „polityka klimatyczna” UE odpowiada za 60 proc. kosztów produkcji energii spotkała się z falą krytyki. Sposób prezentacji tej informacji mógł bowiem wprowadzać w błąd. Po trzech latach, jak wynika z informacji BM Banku Pekao, koszty emisji CO2 stanowią jednak nadal od 59 proc. do 68 proc. kosztów wytwarzania energii elektrycznej.

Publikacja: 06.03.2025 19:11

Koszt CO2 w produkcji energii elektrycznej w Polsce nadal wysoki

Foto: Adobe Stocks

Kampania billboardowa Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (skupiającego spółki elektroenergetyczne) z początku 2022 r., a więc za czasów rządu PiS, informowała o tym, że 60 proc. kosztów produkcji energii to nałożona przez Unię Europejską opłata za emisję CO2. Po krytyce tej kampanii głos zabrał Jacek Sasin, ówczesny wicepremier i minister aktywów państwowych. – Ta kampania (od red: „żarówkowa”), która jest kampanią spółek energetycznych informuje o rzeczywistej skali obciążeń, jakie dla produkcji energii elektrycznej w Polsce ma system opłat certyfikatów CO2. Prawdą jest też, że ostateczny udział kosztów polityki klimatycznej to ok. 30 proc. w ostatecznym rachunku, ale to i tak bardzo dużo – mówił w nawiązaniu do „kampanii żarówkowej”.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Co2
Wpływy z opłat emisji CO2 tylko na cele klimatyczne. Jest projekt ustawy
Co2
Ruszają konsultacje, które mogą złagodzić politykę klimatyczną w UE
Co2
Rusza nowe "Czyste Powietrze". Wyjaśniamy jak otrzymać dotację
Co2
Raczkujący rynek składowania CO2
Co2
Przełom w polityce klimatycznej? Francja i Polska proponują zmiany w podatku CO2
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku