CEZ chce pozbyć się ciepłowni na Śląsku i w Małopolsce. Polski jednak nie opuści

Czeski koncern CEZ chce sprzedać swoje elektrociepłownie w Skawinie i Chorzowie – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Spółka jednak nadal chce pozostać w Polsce i będzie rozwijać usługi związane z transformacją sektorów ciepła i energii.

Publikacja: 26.03.2024 12:00

CEZ chce pozbyć się ciepłowni na Śląsku i w Małopolsce. Polski jednak nie opuści

Foto: Martin Divisek/Bloomberg

CEZ, w ramach strategii dekarbonizacyjnej, chce sprzedać cztery polskie spółki: CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska. Grupa nie zamierza jednak wychodzić z Polski. Chce ona nadal kontynuować rozwój i wzmacnianie portfela spółek usług energetycznych (ESCO) w Polsce. Należą do nich CEZ Energo Polska i spółki Grupy Elevion.

Czytaj więcej

Pusta kasa rekompensat za mrożenie cen ciepła. Za prąd też?

Największy dostawca Katowic

CEZ chciał sprzedać elektrociepłownie i aktywa węglowe w 2020 r. – bez rezultatu.  Czeski koncern poinformował, że zgodnie z obowiązującą strategią biznesową ukierunkowaną na osiągnięcie zerowej emisji netto do roku 2040, rozpoczyna proces dezinwestycji kilku wybranych spółek w Polsce.

CEZ Chorzów jest jednym z największych dostawców ciepła dla Katowic i innych aglomeracji na Śląsku, a CEZ Skawina dla Krakowa i Skawiny. Obie elektrociepłownie są opalane węglem kamiennym i biomasą.

Dezinwestycja spółek

- Dezinwestycja wyżej wymienionych wybranych polskich spółek wpisuje się w strategię biznesową grupy CEZ, koncentrującą się na dekarbonizacji portfela produkcyjnego i osiągnięciu zerowej emisji netto do roku 2040 - wyjaśnia czeska grupa.

CEZ chce rozwijać działalność nastawioną są na świadczenie usług energetycznych (ESCO). Należą do nich CEZ Energo Polska i spółki Grupy Elevion, które oferują kompleksowe rozwiązania w zakresie dekarbonizacji i efektywności energetycznej. W Polsce Grupa Elevion jest obecnie reprezentowana przez 4 spółki zależne (Euroklimat, Metrolog, OEM Energy i TRiM-tech).

Ciepło
Rusza program, który ma zazielenić ciepłownictwo. Na początek 2 mld złotych
Ciepło
W lipcu rząd przedstawi harmonogram wyłączeń bloków węglowych
Ciepło
Najnowocześniejszy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno zdał testy operatora
Ciepło
Ciepłownie nie dostają rekompensat za mrożenie cen ciepła
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ciepło
Pracownicy elektrowni protestują w Trzebini. Tauron zabiega o wydłużenie życia węgla