Pusta kasa rekompensat za mrożenie cen ciepła. Za prąd też?

Jak potwierdza Zarządca Rozliczeń spółki ciepłownicze nie dostały jeszcze rekompensat za zamrożone ceny ciepła za styczeń i luty. Otwartym pozostaje pytanie czy rekompensaty za mrożenie cen energii także nie są wypłacane.

Publikacja: 26.03.2024 11:19

Pusta kasa rekompensat za mrożenie cen ciepła. Za prąd też?

Foto: Adobe Stock

Rządowa instytucja zajmująca się rozliczaniem systemu wsparcia energetyki, a także pobieraniem opłat od nadmiarowych zysków spółek energetycznych i wypłatą rekompensat za mrożenie cen energii, przyznaje, że obecnie nie ma środków na wypłaty ciepłowniom rekompensaty za mrożone ustawowo ceny ciepła. – Przyczyną wstrzymania wypłat za okres styczeń - luty 2024 r. jest brak środków finansowych na rachunku rekompensaty ciepłowniczej – informuje nas Zarządca Rozliczeń.

Urzędnicy uspokajają, że wnioski o wypłatę rekompensat za okres styczeń 2024 r. podmioty składały do 15 marca 2024 r. natomiast za luty 2024 r. do 25 marca 2024 r. - Czas na rozpatrzenie wniosków to 30 dni i na chwilę obecną w zdecydowanej większości wniosków jeszcze nie upłynął – informuje Zarządca. Spółki jednak wnioski składały wcześniej niż terminy, bo chciały uzyskać rekompensaty jak najszybciej, aby poprawiać swoją bieżącą sytuację finansową.

Brak rekompensat — problem ma być rozwiązany 

Jak mówi nam Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, faktycznie przedsiębiorstwa nie otrzymały jeszcze rekompensat za mrożenie cen ciepła systemowego za pierwsze miesiące tego roku. - Trzymamy rękę na pulsie i od ponad miesiąca współpracujemy w tym temacie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, które podejmuje szereg działań, żeby jak najszybciej uruchomić płatności. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Mamy nadzieję, że na dniach przelewy trafią do przedsiębiorstw ciepłowniczych – informuje prezes Izby.

Potwierdzają nam tę informacje spółki. - Wypłaty rekompensat dla MEC Piła do końca roku 2023 przebiegały bez zakłóceń, obecnie spółka czeka na wypłatę środków za styczeń i luty. Także Enei Ciepło jako dostawcy ciepła, przysługują wyrównania wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń na podstawie składanych co miesiąc wniosków. W tym roku spółka otrzymała wyrównanie za grudzień 2023 r. - informuje biuro prasowe Enei. 

Czytaj więcej

Ciepłownie nie dostają rekompensat za mrożenie cen ciepła

Słyszymy nieoficjalnie, że przelewy mają zostać zrealizowane jeszcze w tym tygodniu. – Jak tylko otrzymamy środki finansowe, będziemy sukcesywnie realizować przelewy, począwszy od najstarszych. Może to zająć 2-3 dni, ale podejmiemy wszelkie działania, żeby środki wypłacić jak najszybciej – informuje Zarząd Rozliczeń. Nieoficjalnie słyszymy, że należności mogą być uregulowane jeszcze w tym tygodniu. W sprawę ma być zaangażowany także KPRM.

Czy rekompensaty za mrożenie cen energii też są wstrzymane?

Skoro więc brakuje na rekompensaty za mrożenie cen ciepła, które były wypłacane z tej samej puli co rekompensaty za mrożenie cen prądu, to czy brakuje także na wypłaty rekompensat za mrożenie cen energii? Zarządca Rozliczeń nie udziela jednak odpowiedzi na to pytanie, podobnie jak resort klimatu i środowiska i większość spółek energetycznych. Z drugiej jednak strony od części podmiotów, które takowe rekompensaty otrzymują, a więc część spółek obrotu (firmy sprzedażowe) słyszymy, że nie odnotowały one problemów z rekompensatami. 

Głos w sprawie zajęła Grupa Enea. - W zakresie wypłat rekompensat za energię elektryczną zdarzają się sytuacje, kiedy występują opóźnienia w wypłacie rekompensat. Enea w takiej sytuacji otrzymuje informację, że składane wnioski zostaną zrealizowane po otrzymaniu przez Zarządcę Rozliczeń środków na wypłatę. Rozważnie prowadzona polityka finansowa Grupy Enea pozwala na utrzymanie płynności finansowej, również w przypadku późniejszej wypłaty środków przez Zarządcę Rozliczeń - informuje biuro prasowe spółki, co może sugerować problem także z wypłatą rekompensat za mrożenie cen energii. 

W tę samą stronę podąża odpowiedź Grupy Orlen. Spółka przypomina, że w 2024 r. obowiązuje system wyrównań, od strony formalnej nieco odmienny od stosowanych w ubiegłym roku rekompensat. - Spółki z Grupy Orlen terminowo i zgodnie z wymaganiami formalnymi składają w tej sprawie odpowiednie wnioski - zapewnia spółka.  Dalej, w odpowiedzi na nasze pytania już pisze wprost o problemie z wypłatą środków także za mrożenie cen energii i gazu. - Spółki zapewniają bezpieczeństwo energetyczne wszędzie tam, gdzie świadczą usługi, a brak wypłat nie wpływa w żaden sposób na ich  funkcjonowanie - czytamy w stanowisku Orlenu. 

Wyrównania i rekompensaty są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach tego funduszu przekazywane były nadmiarowe zyski firm energetycznych i gazowych na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. W ramach tego instrumentu były wypłacane rekompensaty za mrożenie cen energii, gazu i ciepła. System ten obowiązuje do 30 czerwca tego roku. 

Czytaj więcej

Wielomiliardowa dziura w systemie mrożenia cen energii. Jak zabolą podwyżki?

Już za poprzedni rok była gigantyczna dziura

Jak informowała „Rzeczpospolita”, mechanizm mrożenia cen energii w ub. roku zawiódł. System miał się samobilansować, a w efekcie powstała gigantyczna luka, której konsekwencją jest obecny brak środków. Blisko 12 mld zł wynosi luka w systemie mrożenia cen energii za 2023 r.

Ceny Energii
Orlen szacuje wzrost cen energii elektrycznej w kolejnych latach
Ceny Energii
Ceny prądu i gazu mocno spadły. Ale w portfelach tego nie odczujemy
Ceny Energii
Rząd powoli kończy z mrożeniem cen prądu. Rynkowe ceny zapłaci biznes
Ceny Energii
Są nowe taryfy dystrybucyjne. Gospodarstwa domowe nie zapłacą jednak więcej
Ceny Energii
Norwegowie mają dość. Chcą odciąć się od wysokich cen prądu w Europie