Rządowa instytucja zajmująca się rozliczaniem systemu wsparcia energetyki, a także pobieraniem opłat od nadmiarowych zysków spółek energetycznych i wypłatą rekompensat za mrożenie cen energii, przyznaje, że obecnie nie ma środków na wypłaty ciepłowniom rekompensaty za mrożone ustawowo ceny ciepła. – Przyczyną wstrzymania wypłat za okres styczeń - luty 2024 r. jest brak środków finansowych na rachunku rekompensaty ciepłowniczej – informuje nas Zarządca Rozliczeń.
Urzędnicy uspokajają, że wnioski o wypłatę rekompensat za okres styczeń 2024 r. podmioty składały do 15 marca 2024 r. natomiast za luty 2024 r. do 25 marca 2024 r. - Czas na rozpatrzenie wniosków to 30 dni i na chwilę obecną w zdecydowanej większości wniosków jeszcze nie upłynął – informuje Zarządca. Spółki jednak wnioski składały wcześniej niż terminy, bo chciały uzyskać rekompensaty jak najszybciej, aby poprawiać swoją bieżącą sytuację finansową.
Brak rekompensat — problem ma być rozwiązany
Jak mówi nam Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, faktycznie przedsiębiorstwa nie otrzymały jeszcze rekompensat za mrożenie cen ciepła systemowego za pierwsze miesiące tego roku. - Trzymamy rękę na pulsie i od ponad miesiąca współpracujemy w tym temacie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, które podejmuje szereg działań, żeby jak najszybciej uruchomić płatności. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Mamy nadzieję, że na dniach przelewy trafią do przedsiębiorstw ciepłowniczych – informuje prezes Izby.
Potwierdzają nam tę informacje spółki. - Wypłaty rekompensat dla MEC Piła do końca roku 2023 przebiegały bez zakłóceń, obecnie spółka czeka na wypłatę środków za styczeń i luty. Także Enei Ciepło jako dostawcy ciepła, przysługują wyrównania wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń na podstawie składanych co miesiąc wniosków. W tym roku spółka otrzymała wyrównanie za grudzień 2023 r. - informuje biuro prasowe Enei.
Czytaj więcej
Mimo, że system mrożenia cen energii i ciepła trwa do końca czerwca, to już teraz ma brakować pieniędzy na rekompensaty dla spółek energetycznych i ciepłowniczych za utrzymywanie niższych cen.