Będą rekompensaty za wzrost ceny prądu

Publikacja: 07.01.2020 18:36

Będą rekompensaty za wzrost ceny prądu

Foto: Adobe Stock

Około 3 mld zł będą kosztowały rekompensaty za wzrost cen prądu dla indywidualnych odbiorców. Rząd przygotowuje ustawę w tej sprawie.

Indywidualni odbiorcy nie poniosą kosztów wzrostu cen energii elektrycznej. Zostaną one zrekompensowane rodzinom z budżetu państwa w kwocie ok. 3 mld zł, która będzie ujęta w budżecie 2021 roku – powiedział w TVN 24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jaka będzie ostateczna suma wypłat, jeszcze nie wiadomo. Będzie ona zależała od wielu czynników, m.in. od tego, ile osób wystąpi o taką rekompensatę. Około 3 mld zł to szacunek przy założeniu, że o dopłatę poproszą wszyscy uprawnieni. – Finalizujemy prace nad tym projektem. Dzisiaj rozmawiamy o szczegółach technicznych, czyli o tym, jak te wypłaty mają być realizowane – powiedział minister. – Zasada wypłat ma być taka, że po końcu roku, kiedy będziemy mogli określić, o ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd w wymiarze rocznym, zrekompensujemy tę różnicę. W tej chwili pracujemy nad modelem. Musimy zbudować taki system, który spowoduje, że będzie się to działo sprawnie – podkreślił.
""

Adobe Stock

energia.rp.pl

W 2019 roku ceny energii dla gospodarstw domowych były zamrożone na poziomie z poprzedniego roku. W tym roku uregulowania te już nie obowiązują. O ile naprawdę wzrosną ceny prądu – nie wiadomo. URE wezwał tzw. sprzedawców z urzędu – cztery największe firmy prowadzące sprzedaż energii łącznie dla 13,1 mln odbiorców – do przedłożenia wniosków taryfowych na 2020 rok. Zatwierdzone taryfy dla firm Enea i Energa Obrót przewidują wzrost rachunków gospodarstw domowych odpowiednio o 12,2 i 11,3 procent, dla Tauronu maksymalnie o 12,9 procent, czyli średnio o 9 zł, dla PGE Obrót przeciętnie o 11,6 procent.
Pozostało 100% artykułu
Ceny Energii
Ceny prądu mrożone nie tylko dla gospodarstw domowych. Jest projekt ustawy
Ceny Energii
Ile zapłacimy za prąd. Prezes URE podał prawdopodobną cenę
Ceny Energii
Rząd mrozi ceny energii. Kto ma szansę na bon energetyczny?
Ceny Energii
Rząd dalej będzie mroził ceny energii. Znamy stawkę i koszty
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ceny Energii
Wiadomo, ile zapłacimy za prąd. Są założenia do ustawy