Reklama
Rozwiń

Zamknięta elektrownia atomowa wróci do pracy. Pierwszy taki przypadek w USA

Po raz pierwszy w historii amerykańskiej energetyki atomowej do pracy wróci siłownia już zamknięta. Celem administracji Joe Bidena jest zmniejszenie szkodliwych emisji i produkcja taniego prądu.

Publikacja: 29.03.2024 13:07

Zamknięta elektrownia atomowa wróci do pracy. Pierwszy taki przypadek w USA

Foto: Bloomberg

Elektrownia jądrowa w południowo-zachodnim Michigan, która została zamknięta dwa lata temu, zostanie przywrócona do pracy dzięki pożyczce od rządu federalnego o wartości 1,5 miliarda dolarów. Według władz stanowych będzie to pierwszy przypadek w Stanach Zjednoczonych, kiedy zamknięty zakład tego typu zostanie przywrócony do pracy – zauważa Fox News.

Najwięcej atomu ma USA

Biały Dom uzasadnia swoją decyzję wsparcia ponownego uruchomienia siłowni - rządowym planem przejścia na czystą energię. To niezwykle ważne działanie, jak podkreśla amerykańska administracja, w walce ze zmianami klimatycznymi.

Od lat USA są krajem, który przoduje w produkcji prądu przez siłownie jądrowe. Według raportu energetycznego BP (Statistical Review of World Energy 2023) Stany Zjednoczone w 2022 r miały 30,3-procentowy udział w globalnej produkcji prądu z atomu. Chiny już 15,6 proc. energii produkują w siłowniach jądrowych. W wypadku unijnego lidera tego sektora — Francji — jest to 11 proc. Ogółem elektrownie atomowe Unii dostarczają 22,7 proc. potrzebnego światu prądu.

Czytaj więcej

Historyczny, unijny szczyt atomowy z udziałem polskiego premiera

Małe reaktory przyszłości

W ostatnich latach, kiedy świadomość kosztów niszczenia klimatu przez człowieka jest coraz większa, rośnie zainteresowanie energetyką jądrową. Tylko ten sektor oferuje dziś zeroemisyjność niezależnie od warunków pogodowych, kluczowych w przypadku OZE. Do energetyki jądrowej wraca więc coraz więcej krajów — np. Japonia, która po katastrofie w elektrowni Fukushima w 2011 r, zamknęła wszystkie instalacje. Teraz blisko 2 proc. prądu produkują tam ponownie uruchomione siłownie.

Obawy przed katastrofami w elektrowniach atomowych spadają też w miarę rozwoju technologii, m.in. potencjalnego pojawienia się małych reaktorów mogących pracować na lokalne potrzeby, a także technologii coraz bardziej bezpiecznych.

To m.in. reaktory SMR (small modular reactor), które są na razie w fazie testowej. Wykorzystują paliwo uranowe lub torowe rozpuszczone w stopionych solach fluoru lub chloru. Funkcjonuje ono jednocześnie jako paliwo i chłodziwo reaktora. Sama technologia została pozytywnie oceniona jako bardzo bezpieczna i nie szkodząca środowisku.

Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy
Atom
Znamy ostateczną kwotę, jaką Polska wyda na swoją pierwszą elektrownię jądrową
Atom
Bruksela rusza z notyfikacją pomocy publicznej dla polskiego atomu. Padła kwota
Atom
Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku