Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy zostały wniesione do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przez: 5 osób fizycznych (ze względu na ochronę prywatności dane nie zostały podane) oraz Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich Bałtyckie SOS, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz reprezentowane przez jedną osobę: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku, Stowarzyszenie Zielony Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjna Polska, Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Urząd Miasta w Białymstoku, Stowarzyszenie www.i.warszawa.pl, Fundacja Instytut Białowieski oraz Fundacja Towarzystwo Ulepszania Świata.
Czytaj więcej
Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna i nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Elektrownia atomowa i decyzja środowiskowa
O ile decyzja lokalizacyjna dla pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu jest już ostateczna, to nie oznacza jednak, że sprawa jest zakończona. W grze jest jeszcze decyzja środowiskowa, która – podobnie jak lokalizacja – została wydana w 2023 r.
Jednak decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) nie jest jeszcze prawomocna i jeszcze długo taką pozostanie. – Obecnie nie jest możliwe wskazanie terminu zakończenia postępowania odwoławczego. Organ, prowadząc postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej, jest związany wnioskiem inwestora, w tym wskazaną lokalizacją przedsięwzięcia – odpowiedziała na nasze pytania GDOŚ.
Czytaj więcej
Zmiana lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu mogłaby dla projektu oznaczać nawet dekadę poślizgu, dlatego rząd chce utrzymać dotychczasową. Swoje plany potwierdzają też Koreańczycy.