Kamiński odpowiada atomowej spółce nadzorowanej przez Obajtka i Sołowowa. „Manipulacje i kłamstwa”

Mariusz Kamiński, do niedawna odpowiedzialny za służby specjalne w poprzednim rządzie, zarzuca spółce Orlen Synthos Green Energy, na którą wpływ ma Orlen i Synthos kierowane odpowiednio przez Daniela Obajtka oraz Michała Sołowowa, kłamstwa i manipulacje, jakoby służby miały utrudniać rozwój małego atomu.

Publikacja: 07.12.2023 17:48

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński

Foto: PAP/Piotr Nowak

Jak przekazał Kamiński, służby uznały, że inwestycja w małe reaktory modułowe „w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa”, dlatego opinia ABW w tej sprawie była negatywna.

Decyzja 

Spółka celowa Orlenu i Synthosu OSGE po długim wyczekiwaniu otrzymała 7 grudnia ostatecznie od Ministerstwa Klimatu i Środowiska decyzję zasadniczą dla 6 lokalizacji, w których mają znaleźć się SMR. Spółka przekazała swoje zastrzeżenia pod adresem działań ABW. „Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą, czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy, na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie” – przekazała nam przed południem spółka.

Czytaj więcej

Obajtek krytykuje Kamińskiego i ABW. „Postępowanie wobec Orlenu niekompetentne"

Odpowiedź Kamińskiego

Już popołudniu do tych zarzutów odniósł się sam zaineresowany - Mariusz Kamiński. „Zarzuty kierownictwa spółki OSGE ws. opinii ABW dot. Wniosku o decyzję zasadniczą dla elektrowni atomowej w Polsce zawierają manipulacje i kłamstwa” – rozpoczyna swoje oświadczenie Kamiński zamieszone na portalu „X” (dawniej Twitter), podkreślając, że rolą ABW w procesie wydawania decyzji zasadniczej jest sprawdzenie, jaki będzie wpływ inwestycji na bezpieczeństwo państwa.

„Odnosząc się do wniosku złożonego przez OSGE należy wskazać, że w ocenie ABW prowadzona przez spółkę inwestycja w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa, w tym spółki Orlen. Szczegółowe ustalenia w tej sprawie, zawierające także informacje niejawne, zostały przedstawione uprawnionym podmiotom i nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości” – czytamy dalej.

Kamiński podkreśla, że postępowanie zgodnie z przepisami i przy zachowaniu najwyższych standardów”

„Kategorycznie odrzucam insynuacje i kłamstwa spółki OSGE, która próbuje manipulować obrazem działań ABW, a także stawia zarzuty kierownictwu Agencji oraz ministrom nadzorującym służby. To nieuprawnione działania, które mają na celu manipulowanie opinią publiczną i prowadzą do zakłamania działań podejmowanych przez Agencję w tej sprawie” – kończy Kamiński.

Głos opozycji 

Głos zabrał także Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej, który może zostać nowym ministrem aktywów państwowych w rządzie Donalda Tuska. "Ustępujący rząd wydał decyzję pomimo negatywnej decyzji ABW. Mariusz Kamiński, jeszcze niedawno odpowiedzialny za służby specjalne poinformował, że zarzuty pod jego adresem są bezzasadne. Obserwujemy lobbing rządu na rzecz Orlenu. Kamiński powiedział, że ten projekt zagraża interesom Polski, zaś działania ABW są kwestionowane przez członków zarządu państwowej spółki. Mamy do czynienia z sytuacją niespotykaną. Polskie służby mówią o zagrożeniu interesu kraju, mówi to też Kamiński, a pomimo to spółka z udziałem Skarbu Państwa chce go realizować" - mówił z mównicy sejmowej Budka podczas debaty o mrożeniu cen energii. 

Jak przekazał Kamiński, służby uznały, że inwestycja w małe reaktory modułowe „w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa”, dlatego opinia ABW w tej sprawie była negatywna.

Decyzja 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Atom
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Atom
Siłownia atomowa w Zaporożu może już nigdy nie wrócić do pracy
Atom
Thierry Deschaux, EDF: Atomowe opóźnienia mogą nas sporo kosztować
Atom
Największa elektrownia atomowa świata nie pracuje od 13 lat. Czy wreszcie ruszy?
Atom
Elektrownia atomowa w Zaporożu ruszy? Nowe ustalenia po spotkaniu Rosjan z MAEA
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży