Obajtek krytykuje Kamińskiego i ABW. „Postępowanie wobec Orlenu niekompetentne"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych spółki Orlen Synthos Green Energy. Media informowały wczoraj, że decyzje blokuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Spółka celowa Orlenu i Synthosu potwierdza, że ABW miało swoje zastrzeżenia.

Publikacja: 07.12.2023 11:04

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych spółki Orlen Synthos Green Energy

Foto: PAP/Leszek Szymański / materiały prasowe Orlen

O tej informacji poinformował na portalu „X” (dawniej Twitter) prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

„Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast.” - przekazał Obajtek. Wspólna spółka córka obu firm ma plany budowy kilkunastu małych reaktorów SMR w technologii amerykańskiej BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Lokalizacje 

Decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Na odpowiedzi na nasze pytania ze strony resortu, agencji i obu spółek czekamy.

W odniesieniu do każdej z tych lokalizacji Orlen informowało, że podpisano wstępne porozumienia z podmiotami dysponującymi odpowiednim terenem. Chodzi o Anwil (dla lokalizacji we Włocławku), Energę (Ostrołęka), PGNiG Termika (Warszawa), ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza i Kraków), Synthos (Stawy Monowskie) i Agencję Rozwoju Przemysłu (Tarnobrzeska SSE).

Czytaj więcej

Media: ABW wydało negatywną opinię dla atomowej spółki Daniela Obajtka

Obawy ABW potwierdzone przez spółkę 

Tygodnik Polityka napisał 6 grudnia br., że decyzji zasadniczej dla tego projektu nie ma przez zastrzeżenia ABW. O ile ani Orlen, ani ABW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie potwierdzają uwag ABW, to władze spółki celowej i Orlen Synthos Green Energy już tak. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie" - pisze w odpowiedzi na nasze pytania i zarazem stanowisku spółka OSGE. 

Zapewnia ona, że od początku prowadzony jest proces wdrażania technologii transparentnie. "Dlatego złożyliśmy wniosek o odtajnienie uzasadnienia i umożliwienie spółce dostępu do akt. Niestety nasze wnioski zostały odrzucone. Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej, tak aby każdy miał okazje zapoznać się z informacjami o podstawie na jakiej ABW wydała swoja opinie. Jesteśmy przekonani, że nie są to powody ani merytoryczne ani profesjonalne" - dodaje stanowczo firma. Jej zdaniem biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcje medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW. "Uważamy, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ." - dodano. 

"Działania te godzą w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski. Spółka OSGE będzie dalej zgodnie z harmonogramem kontynuowała działania licencyjne, środowiskowe i lokalizacyjne związane z budową floty BWRX-300 na potrzeby polskiego przemysłu, ciepłownictwa i energetyki" - kończy firma. 

Finasowanie 

Budowę pierwszych w Polsce reaktorów BWRX-300 chcą wesprzeć kwotą do 4 mld USD amerykańskie instytucje. W kwietniu list intencyjny w tej sprawie został podpisany pomiędzy OSGE i EXIM Bankiem na 3 mld USD i z U.S. International Development Finance Corporation na 1 mld USD. Obie firmy są rządowymi instytucjami finansującymi rozwój amerykańskiej gospodarki i rozwój tamtejszych przedsiębiorstw. Chęć zaangażowania się w SMR-y wyraziły także polskie banki: PKO BP, Pekao, BGK i Santander Bank Polska.

O tej informacji poinformował na portalu „X” (dawniej Twitter) prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

„Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast.” - przekazał Obajtek. Wspólna spółka córka obu firm ma plany budowy kilkunastu małych reaktorów SMR w technologii amerykańskiej BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Pozostało 87% artykułu
Atom
Atomowy bilans otwarcia na majówkę
Atom
Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej
Atom
Jest nowy prezes atomowej spółki PGE
Atom
W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat