Reklama
Rozwiń

Obajtek krytykuje Kamińskiego i ABW. „Postępowanie wobec Orlenu niekompetentne"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych spółki Orlen Synthos Green Energy. Media informowały wczoraj, że decyzje blokuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Spółka celowa Orlenu i Synthosu potwierdza, że ABW miało swoje zastrzeżenia.

Publikacja: 07.12.2023 11:04

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych spółki Orlen Synthos Green Energy

Foto: PAP/Leszek Szymański / materiały prasowe Orlen

O tej informacji poinformował na portalu „X” (dawniej Twitter) prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

„Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast.” - przekazał Obajtek. Wspólna spółka córka obu firm ma plany budowy kilkunastu małych reaktorów SMR w technologii amerykańskiej BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Lokalizacje 

Decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Na odpowiedzi na nasze pytania ze strony resortu, agencji i obu spółek czekamy.

W odniesieniu do każdej z tych lokalizacji Orlen informowało, że podpisano wstępne porozumienia z podmiotami dysponującymi odpowiednim terenem. Chodzi o Anwil (dla lokalizacji we Włocławku), Energę (Ostrołęka), PGNiG Termika (Warszawa), ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza i Kraków), Synthos (Stawy Monowskie) i Agencję Rozwoju Przemysłu (Tarnobrzeska SSE).

Czytaj więcej

Media: ABW wydało negatywną opinię dla atomowej spółki Daniela Obajtka

Obawy ABW potwierdzone przez spółkę 

Tygodnik Polityka napisał 6 grudnia br., że decyzji zasadniczej dla tego projektu nie ma przez zastrzeżenia ABW. O ile ani Orlen, ani ABW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie potwierdzają uwag ABW, to władze spółki celowej i Orlen Synthos Green Energy już tak. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie" - pisze w odpowiedzi na nasze pytania i zarazem stanowisku spółka OSGE. 

Zapewnia ona, że od początku prowadzony jest proces wdrażania technologii transparentnie. "Dlatego złożyliśmy wniosek o odtajnienie uzasadnienia i umożliwienie spółce dostępu do akt. Niestety nasze wnioski zostały odrzucone. Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej, tak aby każdy miał okazje zapoznać się z informacjami o podstawie na jakiej ABW wydała swoja opinie. Jesteśmy przekonani, że nie są to powody ani merytoryczne ani profesjonalne" - dodaje stanowczo firma. Jej zdaniem biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcje medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW. "Uważamy, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ." - dodano. 

"Działania te godzą w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski. Spółka OSGE będzie dalej zgodnie z harmonogramem kontynuowała działania licencyjne, środowiskowe i lokalizacyjne związane z budową floty BWRX-300 na potrzeby polskiego przemysłu, ciepłownictwa i energetyki" - kończy firma. 

Finasowanie 

Budowę pierwszych w Polsce reaktorów BWRX-300 chcą wesprzeć kwotą do 4 mld USD amerykańskie instytucje. W kwietniu list intencyjny w tej sprawie został podpisany pomiędzy OSGE i EXIM Bankiem na 3 mld USD i z U.S. International Development Finance Corporation na 1 mld USD. Obie firmy są rządowymi instytucjami finansującymi rozwój amerykańskiej gospodarki i rozwój tamtejszych przedsiębiorstw. Chęć zaangażowania się w SMR-y wyraziły także polskie banki: PKO BP, Pekao, BGK i Santander Bank Polska.

O tej informacji poinformował na portalu „X” (dawniej Twitter) prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

„Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast.” - przekazał Obajtek. Wspólna spółka córka obu firm ma plany budowy kilkunastu małych reaktorów SMR w technologii amerykańskiej BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy
Atom
Znamy ostateczną kwotę, jaką Polska wyda na swoją pierwszą elektrownię jądrową
Atom
Bruksela rusza z notyfikacją pomocy publicznej dla polskiego atomu. Padła kwota
Atom
Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku